Na początku XX wieku możliwości podróżowania po świecie, dostęp do pracy i edukacji były znacznie ograniczone. A jednak siła, determinacja i skupienie na celu już wtedy były kluczem do międzynarodowego sukcesu, który odniosła ambitna polska badaczka.

 

Szansa nie przychodzi sama

ilustracja marii curie-sklodowskiej z mezem w laboratorium

Jak podkreśla Natacha Henry, eseistka, historyk i publicystka, całe życie Marii Skłodowskiej-Curie jest dowodem na to, że po swoją szansę należy sięgnąć, a nie na nią biernie czekać. Jako kobieta żyjąca sto lat temu Skłodowska-Curie nie miała takich możliwości kształcenia jak mężczyźni, a jednak determinacja i ambicja dały jej siłę do realizowania celów. Nie stanęły jej na przeszkodzie trudne warunki życia, osobista tragedia ani ograniczenia zaboru rosyjskiego. Mając wsparcie rodziny i wiarę w równość kobiet i mężczyzn, znalazła w sobie wystarczająco dużo siły, aby wziąć szturmem świat nauki, co zaowocowało podwójną nagrodą Nobla oraz zapoczątkowało nową erę radiochemii. Dzięki swojej postawie na stałe zapisała się w historii świata. Pamiętać należy nie tylko o jej nagrodach
i osiągnięciach, ale o tym, dzięki czemu osiągnęła sukces. Wiara w cel, praca i upór w dążeniach odwdzięczą się każdemu, kto się tylko odważy.
 

Siła płynie z relacji

Skłodowska-Curie miała wiele odwagi, która pozwoliła jej realizować kolejne kroki na szczeblach kariery. Kluczem do takich pokładów wiary we własne możliwości jest, jak zaznacza Henry, ogromne wsparcie ze strony bliskich i wspaniałe relacje z siostrą. To z jednej strony dało Marii szansę na wyjazd do Paryża na studia, a z drugiej, gdy na czele Instytutu Radowego w Warszawie osadzona zostaje Bronisława, pokazało siłę relacji z siostrą. Podobnie było z mężem Piotrem, który zamiast wskazywać żonie jej miejsce w szeregu, jak jeszcze wtedy nakazywały obyczaj
i kultura, pracował razem z nią w laboratorium i wspierał w każdej dziedzinie wspólnego życia. Czy sukces zagwarantowała charyzma, czy wewnętrzna siła zbudowana na stabilnym fundamencie, trudno obecnie wyrokować. Historia Skłodowskiej-Curie to jednak nie tylko dumna opowieść o badaniach naukowych. To lekcja dla pokoleń o sile i odwadze, aby sięgać dalej i wyżej. Może zatem warto zajrzeć głębiej i poznać biografię słynnej Polki. Warto inspirować młodzież do odrzucania stereotypów oraz kultury natychmiastowych efektów na rzecz czegoś, co da im poczucie satysfakcji i spełnienia. W tym celu można sięgnąć do artykułu Natachy Henry i sprawdzić, jakie przesłanie dla nas niesie życie Skłodowskiej-Curie.

 

Źródło:

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/natacha-henry-zycie-marii-sklodowskiej-curie-to-przeslanie-dla-kolejnych-pokolen/