Przełomy mijającego roku i noworoczne wyzwania
05/01/2015Minął obfitujący w wydarzenia rok 2014, a kolejny także zapowiada się interesująco. Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń mijających miesięcy oraz nowości czekających nas w nadchodzącym roku.
Przełomy 2014
1. Nowy kontrowersyjny zawód – asystent nauczyciela
Od 1 września 2014 r. w szkołach pojawili się asystenci nauczycieli. Ich zadaniem ma być pomoc w prowadzeniu zajęć. Gdy okazało się, że nie będą oni zatrudniani na podstawie Karty Nauczyciela, w środowisku oświatowym zawrzało. O ich prawa od początku walczyły związki, domagając się przynajmniej wpisania zawodu do rejestru pracowników samorządowych. Do tego głosu dołączyli w ostatnich tygodniach Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Główny Inspektorat Pracy.
2. Podręczniki od ministerstwa
Za nami wprowadzenie pierwszych części rządowego elementarza i pierwsze kontrowersje. Środowisko nauczycielskie nie szczędziło słów krytyki pod adresem resortowej publikacji. Za to w grudniu MEN zwolnił cały zespół przygotowujący e-podręcznik z powodu złej oceny merytorycznej i technicznej wystawionej przez ekspertów. Na razie nie wiadomo, jak sytuacja zostanie rozwiązana.
3. Limity uczniów w klasach początkowych
Obecny rok szkolny jest pierwszym, w trakcie którego obowiązuje limit liczebności uczniów w pojedynczym oddziale, a już pojawiły się naciski, by poluzować wprowadzone rygory. Ministerstwo pod naciskiem samorządowców zaczęło forsować liberalizację przepisów.
4. Dyżury świąteczne w szkołach na cenzurowanym
W grudniu, tuż przed świętami, w liście do rodziców minister Kluzik-Rostkowska w ostrych słowach wypowiedziała się o konieczności zapewnienia opieki dzieciom w dniach między Świętami a Nowym Rokiem. Na list szefowej MEN natychmiast zareagowali sami nauczyciele, wskazując na oskarżycielski ton minister oraz na nieścisłości w działaniach samego ministerstwa.
5. Nowa edycja PISA
Pod koniec 2014 r. Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął przygotowania do kolejnej edycji międzynarodowych badań jakości kształcenia PISA. W poprzedniej polska oświata spisała się wzorowo, uzyskując czołowe miejsce wśród państw europejskich. Jaki wynik przyniesie kolejne badanie?
Nowości 2015
1. Sześciolatki obowiązkowo do szkoły
Wrzesień 2015 r., kiedy to wszystkie sześciolatki rozpoczną szkolną edukację, będzie czasem wielkiej próby. Minister edukacji od miesięcy przekonuje, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ale nie każdy podziela optymizm szefowej MEN.
2. Egzamin maturalny po nowemu
Idą zmiany w egzaminie maturalnym. Próbne testy „po nowemu” przeprowadzono już w grudniu. Maturzyści będą zdawać w 2015 r. egzamin na odmiennych zasadach. Nowością jest m.in. zdawanie dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym czy inny sposób organizacji matury ustnej z języka polskiego.
3. Nowe zasady na egzaminie szóstoklasisty
Uczniowie ostatnich klas podstawówek zmierzą się ze sprawdzianem w nowej formule. Tu także odbyły się już próbne przymiarki do egzaminów. Mimo ogromnych obaw rodziców, sprawdzian nie sprawił dużej trudności szóstoklasistom. Po raz pierwszy zdawać będą oni w 2015 r. egzamin z języka obcego.
4. Batoników w szkołach nie będzie
To już pewne, że śmieciowe jedzenie ma zniknąć ze szkół. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą od 1 września 2015 r. wszystkie firmy, które prowadzą sklepiki szkolne, nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Temat przez cały 2014 r. gościł na ustach rodziców, nauczycieli i specjalistów zdrowego odżywiania.
5. Brak podwyżek dla nauczycieli
Minister Kluzik-Rostkowska jasno mówi, że w 2015 r. podwyżek dla nauczycieli nie będzie. Wskazuje na trudny rok w finansowaniu oświaty, a nauczycielom wypomina, że byli jedną z nielicznych grup otrzymujących podwyżki w ostatnich latach.