przerwany marsz
„Mam prośbę - pamiętajcie o nas, jak odejdziemy na wieczną wartę. Miałam lat 14, a teraz w grudniu kończę 90.” – te słowa wypowiedziała „Lidka” na pogrzebie dowódcy Batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa.
1 września 1939 roku Polskie Dzieci Wojny udały się w drogę do szkoły, jednak nigdy jej nie dokończyły. Ich marsz został przerwany wybuchem II wojny światowej.

 

Już 2 września odbędzie się „Przerwany Marsz”, czyli wspólne przekroczenie progów klas przez dwa pokolenia: uczniów oraz ich babć, dziadków i innych osób starszych, które we wrześniu 1939 roku nie dokończyły swojej drogi do szkoły. W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń będą miały możliwość uczynić to symbolicznie z młodszym pokoleniem.

Głównym celem „Przerwanego Marszu” jest przywrócenie należnej pamięci, szacunku i honoru wobec dziedzictwa pokolenia Polskich Dzieci Wojny, a także skłonienie do refleksji ich dzieci i wnucząt.

Organizatorami wydarzenia są Rada Dzieci i Młodzieży RP wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszeniem „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszeniem „Dzieci Wojny w Polsce”. Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu – swój udział można potwierdzić na stronie: https://www.przerwanymarsz.pl/.