Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że depresja jest na czwartym miejscu najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Sytuacja związana z pandemią dodatkowo nasila ryzyko zachorowania na chorobę, której obojętny jest wiek, status materialny czy wykształcenie pacjenta.

 

Niepewność nasila ryzyko

Pomimo wielu prób podejmowanych przez zaangażowane środowiska, choroby dotykające sfery psychicznej nadal budzą zawstydzenie. Obecnie wiedza o tym, jakie objawy może dawać depresja, jest cenniejsza niż kiedykolwiek. Idący krok za koronawirusem i jego skutkami społeczno-gospodarczymi niepokój sprawia, że ryzyko wystąpienia depresji wzrasta kilkukrotnie. Chociaż predyspozycje genetyczne dają większe ryzyko zachorowania na depresję, choroba ta może wynikać z rozmaitych przyczyn. Z tego powodu Fundacja ITAKA wspólnie z portalem Librus przychodzą właśnie teraz z pakietem informacji i rad dotyczących tego trudnego tematu.
 

Samo nie przejdzie!

zadumana kobieta wyglada przez zalana deszczem szybe

Chociaż okresowe, jesienne obniżenia nastroju są naturalne i każdy ich doświadcza, nie należy bagatelizować przedłużającej się stanu obniżenia nastroju. Nasilenie niepokojów skorelowane
z utrudnionym dostępem do pomocy może być fatalne w skutkach. Z tego powodu niezwykle istotne jest uwrażliwienie na możliwe objawy oraz na konieczność szukania odpowiedniego wsparcia.

Skorzystanie z teleporady czy telefonu zaufania lub choćby zwrócenie się z prośbą o wsparcie do bliskiej osoby to pierwszy krok w kierunku zdrowia. Czujność i troskliwa obserwacja to również niezwykle ważne elementy profilaktyki. Może się okazać, że uwagę przypadkiem zwróci jakiś szczegół, który pozwoli szybko udzielić niezbędnej pomocy, chociażby w postaci terapeutyzującej, szczerej rozmowy. Na portalu Librus mogą Państwo sięgnąć po tekst, który przybliża trudny problem depresji. Zawarte w nim wskazówki mogą okazać się bezcenne, dlatego zachęcamy do lektury. 
 

Źródło:

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/mowimy-stop-depresji