Nieustające poczucie obowiązku i niecichnący głos wewnętrznego krytyka utrudniają odpoczywanie wielu nauczycielom i nauczycielkom. Regeneracja sił po długim czasie wytężonej pracy jest jednak niezbędna każdemu.

 

Zatrzymać się w biegu

restart

Wielozadaniowość, ogromna odpowiedzialność, rosnąca presja i ogrom oczekiwań ze strony przełożonych, rodziców, ale też i uczniów, to bardzo duże brzemię. Wielu nauczycieli resztkami sił stara się, aby sprawy służbowe nie wpływały na ich prywatne życie, które również przecież nie stoi w miejscu. Okres wakacji, w którym większość nauczycieli może skorzystać z należnego urlopu, to bardzo istotny  czas, niejednokrotnie ważący na efektach pracy w ciągu roku. Właściwe wykorzystanie dni wolnych to nie tylko okazja do budowania przyjemnych wspomnień, lecz także niezbędne działanie higieniczne, które pozwoli odpowiednio o siebie zadbać.

Warto uświadomić sobie, że przejście z trybu bardzo aktywnego do pełnego, leniwego relaksu może być trudne. Organizm przyzwyczajony do dużych dawek adrenaliny, które otrzymuje w ciągu roku szkolnego, może domagać się czegoś więcej niż czytania powieści czy leżakowania na plaży. Wsłuchując się w głosy naukowców, można bez trudu dostrzec, że taka bezczynność jest niezwykle pożądanym stanem, przystankiem na drodze do odpowiedniej samoregulacji i pełnego wypoczynku. Warto dać sobie czas na to, aby odzyskać równowagę i poczuć prawdziwy spokój. Latem jest ku temu bardzo wiele okazji. Zachęcamy, aby postarać się uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie zadbać o osobiste potrzeby.
 

Urlop od codzienności 

O ścieżce, która najszybciej zaprowadzi nas do oazy spokoju i relaksu, decyduje bardzo wiele czynników. Temperament, preferencje, ulubione formy spędzania czasu wolnego to temat tak szeroki, że nie ma możliwości, aby zaproponować uniwersalny sposób na odpoczynek dla wszystkich nauczycielek i nauczycieli.

Jak mówi Alicja Strzelecka-Lemiech w czasopiśmie „Głos Pedagogiczny”, wsłuchanie się w swoje ciało to pierwszy krok do odnalezienia osobistych metod i sposobów na relaks. Pamiętając o konieczności stopniowego przejścia z okresu dużej aktywności i pracy pod presją do pełnego odprężenia, warto przeanalizować swoje nawyki i zastanowić się nad tym, co w obszarze rekreacji podpowiada nasze wewnętrzne dziecko.

Jedne osoby świetnie zrelaksują się podczas długich wycieczek rowerowych, innym bardziej spodoba się nocowanie w domu na drzewie lub w peruwiańskiej jurcie. Wiele z takich ciekawych pomysłów można zrealizować bez potrzeby odbywania dalekich podróży. W magazynie Spidersweb Bogdan Stech podpowiada, gdzie ciekawie spędzić czas, zrelaksować się i przeżyć przygodę w niesztampowej lokalizacji. Różnorodność pomysłów może Państwa zaskoczyć. Warto zajrzeć i poszukać inspiracji dla siebie.

 

Źródła:

  1. Dominka Bagińska, Sztuka odpoczywania. Bezczynności potrzebujemy do życia jak wody i powietrza, https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/zdrowie/sztuka-odpoczywania-bezczynnosci-potrzebujemy-do-zycia-jak-wody-i-powietrza/q4kq2tp (dostęp: 20.07.2022).
  2. Alicja Strzelecka-Lemiech, Trudna sztuka relaksu – umiejętność odpoczywania, https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/trudna-sztuka-relaksu-umiejetnosc-odpoczywania (dostęp: 20.07.2022).
  3. Bogdan Stech, Spiderwsweb, https://spidersweb.pl/bizblog/top-6-pomyslow-na-wakacje-w-polsce/ (dostęp: 20.07.2022)