Oprócz zdobywania wiedzy uczniowie w szkole dojrzewają. To nauczyciele są tymi, którzy mają niepodważalny wpływ na kształtowanie się ich osobowości, a co za tym idzie – na kształtowanie całych społeczeństw.

 

Uczeń dojrzewający

nauczycielka rozmawia z uczniami

W procesie edukacji równie ważne jak opanowanie podstawy programowej jest dojrzewanie. To Państwo – jako wykształceni specjaliści – wraz rodzicami są przewodnikami po świecie dorosłych. Jak zadbać o relację nauczyciel – rodzic? Polecamy kurs Operonu: Jak działać ręka w rękę z rodzicem
– budowanie koalicji z rodzicami nie tylko podczas zebrań. Uczniowie dużą część dnia spędzają w szkole
i również dzięki Państwa doświadczeniu stają się bardziej świadomi. Mają Państwo niepodważalny wpływ na motywowanie uczniów do dojrzałego podejmowania decyzji. Dlatego tak ważne, oprócz zadbania o zdobywanie wiedzy i umiejętności, jest pomaganie uczniom w rozwinięciu postaw niezbędnych do życia w dorosłym świecie. Są to, m.in.:
 

  • zachowania społeczne,
  • postawa obywatelska,
  • umiejętność odnajdywania się w trudnych sytuacjach,
  • komunikacja interpersonalna,
  • tolerancyjność.

 

Protest z wykrzyknikiem. Wszyscy jesteśmy nauczycielami

Jarosław Kordziński – autor, którego znają Państwo z tekstów m.in. o zarządzaniu oświatą i organizacji procesu edukacyjnego, tym razem podkreśla wagę zawodu nauczyciela. Według Kordzińskiego to właśnie dzięki nauczycielom uczeń ze świata dzieci ma możliwość do przejścia w świat dorosłych. Autor cytuje Hopgood i van Leeuwena: (…) obniżenie [Państwa]społecznego i zawodowego prestiżu w bezpośredni sposób naraża na niebezpieczeństwo przyszłość (…) narod[u]. Kordziński wspomina również między innymi o „Deklaracji solidarności nauczycielskiej” i jej postulatach. Polecamy Państwu tekst Protest z wykrzyknikiem. Wszyscy jesteśmy nauczycielami, który ukazał się na łamach magazynu Wszystko Co Najważniejsze.

 

Źródło: Wszystko Co Najważniejsze