Pomysł realizowania Dnia Dobrych Uczynków zrodził się w Fundacji Ekologicznej Arka już piętnaście lat temu. Od tego czasu data 19 maja wiąże się z działaniami nie tylko różnych prospołecznych organizacji, ale również szkół.

 

Dzień, który powinien być w kalendarzu każdej szkoły  

Święto Dobrych Uczynków nie tylko doskonale wpisuje się w misje i wizje wielu szkół, ale stanowi świetny pretekst do realizacji wielu celów wychowawczych i reagowania na potrzeby środowiskowo-społeczne danej placówki. Ta możliwość personalizacji działań, dopasowania ich
do wymogów i warunków, w jakich pracuje dana szkoła, czyni Dzień Dobrych Uczynków jeszcze bardziej wartym uwagi. Oprócz promowania postaw altruistycznych i otwartych, pozwala na integrowanie dzieci i młodzieży we wspólnej sprawie, co przekłada się na atmosferę w całej szkole, na dobre relacje i ciepły klimat przyjaznej edukacji.
 

Zacznijmy od drobiazgu

Duza grupa ludzi widzianych z gory zebrała sie w ksztalcie dwoch rak siegajacych do siebie

Spektrum dobrych uczynków, które mogą stanowić z jednej strony szkolną atrakcję, a z drugiej
– inspirację dla następnych działań, jest bardzo szerokie. Nie ma potrzeby wypływania od razu
na szerokie wody, ponieważ małe potrzeby i niewielkie z pozoru działania często same urastają
do ogromnej rangi. W swojej historii twórcy akcji podkreślają bardzo udane akcje pieczenia muffinek
z niespodzianką. Nie wymaga to wielkich nakładów, a na pewno jest atrakcją zarówno
dla wtajemniczonych uczniów, którzy będą w sekrecie przygotowywali wypieki, jak i dla tych, którzy zostaną obdarowani słodkim upominkiem.

Można też zaangażować całą szkolną społeczność do tego, aby wszystkich zaprosić do działania
na rzecz innych osób. Dobrą praktyką w takim dniu jest losowanie między klasami i oddanie uczniom nieco inicjatywy. Jedna klasa może sekretnie przygotowywała coś dla drugiej,
co z pewnością sprawi uczniom przyjemność. Jednocześnie będzie można spożytkować potencjał uczniów – często nietypowe zainteresowania czy pasje w takich sytuacjach dają się doskonale wykorzystywać.

Chcąc wypłynąć na szersze wody, można czerpać inspiracje z banku pomysłów prowadzonego przez serwis To Działa. Na stronie organizacji można dowiedzieć się nie tylko, co zrobić, ale też jak promować świetne inicjatywy i przez to stać się częścią zaangażowanej społeczności.
 

Źródło:

http://fundacjaarka.pl/

http://www.todziala.org/