Od kilku lat w szkole interpretujemy teksty kultury. Ale czy zastanawiamy się nad sensem sztuki? Słowo wciąż jest łatwiejsze w odbiorze od obrazu.

 

Wrażliwi na słowo, nieczuli na sztukę wizualną 

Na arenie międzynarodowej odnosimy sukcesy pisarskie. Najważniejszą i wciąż omawianą w szkole epoką  jest  romantyzm, a wraz z nią
– utwory  Adama Mickiewicza. Słowo w edukacji uplasowało się na wysokiej pozycji. Uczą Państwo, jak je interpretować i jak się nim posługiwać, aby przekaz był ciekawy i zrozumiały. Obraz dość długo traktowany był jako dodatek. Stosunkowo niedawno, bo od 2014 roku
w szkole zaczęto interpretować teksty kultury w kontekście matury.
 

Malarstwo. Wszędzie malarstwo

abstrakcyjny obraz na plotnie

Malarstwo nie jest łatwą rozrywką – podkreśla profesor Łukasz Huclak w artykule Malarstwo. Wszędzie malarstwo. Artyści eksperymentują w najróżniejszy sposób. Ale choć technika pozwala na coraz odważniejsze eksperymenty, to właśnie malarstwo otacza wciąż specjalna aura – dodaje Huclak – Obraz pozostaje medium uniwersalnym i elastycznym, użytecznym dla artystów i pożądanym przez odbiorców, tym bardziej może, im więcej w życiu codziennym obrazów syntetycznych i cyfrowych. Obraz pozostaje również obiektem najbardziej „poręcznym” w obiegu galeryjnym. Aby przekonać uczniów do obcowania ze sztuką, która sama w sobie nie jest łatwa w odbiorze, warto zastanowić się nad tym:

  • jakie  znaczenie (i funkcje?) powinna mieć sztuka;
  • czym jest „dobra sztuka”.

 
Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule profesora Łukasza Huculaka Malarstwo. Wszędzie malarstwo, który ukazał się na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”. Zapraszamy do lektury.

 
Źródło: WCN