Polski system edukacji wzorem dla Brytyjczyków
„Udało się Wam zrobić trzy rzeczy: zwiększyć autonomię szkół, wprowadzić zewnętrzne systemy oceniania ich pracy poprzez egzaminy na zakończenie kolejnych etapów nauki, oraz podnieść jakość edukacji”– mówi o polskiej szkole brytyjski minister edukacji Michael Gove.
Michael Gove spotkał się z minister edukacji narodowej Krystyną Szumilas. Przyznał, że przyjechał do Polski, by się dowiedzieć, jak w ciągu 12–14 lat dokonać skoku z pozycji poniżej średniej w wynikach PISA do poziomu lidera wśród krajów OECD. Dla Wielkiej Brytanii jesteśmy wzorem działań edukacyjnych.
Już wcześniej, dzięki świetnym wynikom polskich uczniów w PISA, BBC chwaliło nasz system oświaty za to, że osiągnął coś, co uważane jest za świętego Graala reform edukacyjnych na świecie, czyli zapewnienie uczniom równości szans.
Podczas rozmów z polską minister Krystyną Szumilas, Gove nazwał transformację naszego systemu edukacji drugim cudem nad Wisłą: „W ostatnich latach wiele krajów przeprowadziło reformy edukacji, zmiany mają miejsce w całej Europie, ale w Polsce przeprowadzono je gwałtowniej i dogłębniej. W efekcie jest mniejsze u was zróżnicowanie poziomu nauczania (…), podniosły się także wyniki uzyskiwane przez polskich uczniów. To jest właśnie drugi cud nad Wisłą”.
Spotkanie w MEN było dobrą okazją do podsumowania dobrej współpracy polsko-brytyjskiej, także w zakresie przyjmowania polskich dzieci do szkół w Wielkiej Brytanii. Szefowa MEN poruszyła również kwestię możliwości wprowadzenia języka polskiego w szkołach, do których uczęszcza spora grupa uczniów z Polski.