Przenieść się w czasie i zobaczyć rękopisy cennych dzieł, dotąd oglądane tylko w pilnie strzeżonych muzeach, to często ogromne pragnienie osób, które zajmują się literaturą. Teraz już uczniom w szkolnych ławkach możemy pokazać najcenniejsze perełki i zainspirować ich do bliższego poznania literatury dawnych czasów.

Nie pachną tuszem i kilkusetletnim pergaminem, ale są jedną z szans na poznanie literatury dawnych czasów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W internecie coraz częściej pojawiają się zdigitalizowane rękopisy tekstów literackich z przeszłych epok. I to za darmo. Każdy może z nich korzystać na zajęciach z literatury, muzyki czy historii.

Darmowe zasoby British Library powiększyły się w ostatnim czasie m.in. o rękopisy Jane Austen. The History of England to satyryczna historia Anglii, napisana piórem 15-letniej (!) Jane. Dzięki temu zobaczyć można, jak pisała autorka i jej współcześni. Trudne do odszyfrowania (przez charakterystyczny sposób pisania) teksty mogą stać się także dobrą zabawą dla naszych uczniów, gdy poprosimy ich o próbę zmierzenia się z osiemnastowiecznym stylem. (http://www.bl.uk/onlinegallery/ttp/austen/accessible/introduction.html)

W Polsce także można znaleźć coraz więcej materiałów online z rękopisami ważnych tekstów z przeszłości. Od tego roku mamy dostęp na kliknięcie myszką do ponad sześćsetletnich rękopisów z biblioteki w Królewcu. Dawne kodeksy krzyżackie, traktaty, kroniki czy modlitewniki teraz zobaczymy także w sieci. (http://kpbc.umk.pl/dlibra)

W wielu polskich bibliotekach trwa digitalizacja zbiorów, również tych historycznych. Po coraz więcej tekstów źródłowych w ich pierwotnej wersji można sięgnąć na lekcjach. To pozwala choć na chwilę zanurzyć się w dawnych czasach.