Brak wymogu uzyskania 30% punktów na maturze do końca roku szkolnego 2026/2027, konieczność wyraźnego oznaczenia treści wykraczających poza podstawę programową (od 1 września 2025 r.) oraz obowiązek zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń podręczników dla wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego – to tylko niektóre ze zmian w oświacie wprowadzone przez rząd.
Co jeszcze zmieni się w polskim szkolnictwie?

 

Zmiany na egzaminach

Rada Ministrów przyjęła przepisy, zgodnie z którymi:

  • do końca roku szkolnego 2026/2027 uczniowie nie muszą uzyskać 30% punktów z przedmiotu dodatkowego, aby zdać maturę;
  • egzaminy zewnętrzne będą sprawdzane przez egzaminatora-weryfikatora, który będzie czuwać nad pracą egzaminatorów sprawdzających arkusze jako pierwsi;
  • można będzie wnieść na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne wyposażone w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego;
  • operatorzy pracowni informatycznych zostają włączeni w proces przeprowadzania egzaminów zewnętrznych;
  • egzaminy zawodowe mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminów zawodowych, także w części praktycznej egzaminu zawodowego.

 
Zmiany dotyczące programów nauczania i podręczników  

Od nowego roku szkolnego 2025/2026 we wszystkich programach nauczania konieczne będzie wyraźne oznaczenie treści, które wykraczają poza podstawę programową. Rada Ministrów przyjęła także propozycję wprowadzenia obowiązku zapewnienia cyfrowych wersji wszystkich podręczników, które zostaną dopuszczone do użytku szkolnego. Nauczyciele i uczniowie powinni mieć dostęp zarówno do wersji drukowanych, jak i cyfrowych zakupionego podręcznika.

Badania edukacyjne w polityce oświatowej i inne zmiany w szkolnictwie  

Zmiany w ustawie o systemie oświaty i informacji oświatowej wzmacniają rolę badań edukacyjnych. Wprowadzono obowiązek udziału przedszkoli, szkół i placówek w krajowych i międzynarodowych badaniach edukacyjnych, z dobrowolnym udziałem dzieci, uczniów i nauczycieli. Udział dzieci i niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców.

Co jeszcze się zmieni? Uproszczono procedury tworzenia i likwidacji oddziałów specjalnych oraz umożliwiono szerszy dostęp do Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Uregulowano także system teleinformatyczny wspierający rozpoznawanie potrzeb uczniów. Zmieniono organ wydający zgodę na eksperymenty pedagogiczne na kuratora oświaty oraz uproszczono wprowadzanie zmian w podstawach programowych szkolnictwa branżowego. Po zmianach będą obowiązywać nowe zasady dofinansowania kształcenia młodocianych pracowników: 75% za naukę i 25% za zdany egzamin. Ponadto umożliwiono przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych przy zmianie szkoły tego samego typu.

Szczegółowe informacje o wszystkich zmianach w prawie oświatowym znajdują się w projekcie nowelizacji.

Przedstawione zmiany wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji. Wyjątek stanowią te, które będą obowiązywały od początku nowego roku szkolnego 2025/2026.

 

Źródła:

  1. Zmiany w prawie oświatowym, https://www.gov.pl/web/edukacja/rzad-przyjal-zmiany-w-prawie-oswiatowym, (dostęp: 7.11.2024 r.).
  2. Projekt nowelizacji, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387701/katalog/13072601#13072601, (dostęp: 7.11.2024 r.).