Pod koniec listopada ub. roku do dyrektorów gimnazjów i szkół ponadpodstawowych trafił list promujący zainaugurowaną właśnie przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii kampanię „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania”.

List wystosowali: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. W liście czytamy, że kampania jest odpowiedzią na narastający problem związany z nową formą narkotyzowania się. Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i nauczycielom zagrożeń związanych z pozamedycznym używaniem przez młodzież leków nasennych i uspokajających z grupy benzodiazepin oraz leków dostępnych bez recepty zawierających dekstrometorfan, pseudoefedrynę i kodeinę.

Cennym elementem kampanii są przygotowane przez twórców publikacje. Pierwsza to podręcznik dla rodziców pt. O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii. Natomiast druga to scenariusz zajęć z rodzicami dla nauczyciela Szkoła i rodzice wobec zagrożeń substancjami psychoaktywnymi. Obie publikacje trafiły do szkół wraz ze wspomnianym listem. Można je również znaleźć w wersji elektronicznej na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Przeprowadzone w 2013 roku przez KBPN badanie dowiodło, że wśród badanych największe niedobory informacji na temat zjawiska odurzania się lekami mieli rodzice nastolatków.