Światowy Tydzień Mózgu
07/03/2014Czy mamy wolną wolę? Jak mózg daje się „oszukać” reklamie? Po co nam złudzenia? Czy możliwe jest cierpienie bez bólu? Co czuje sęp? Co wspólnego ma wyspa z zakupoholizmem? Czy można oszukać wykrywacz kłamstw? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy wykładów i warsztatów, jakie znalazły się programie tegorocznego Tygodnia Mózgu, który potrwa od 10 do 16 marca w kilku miastach w Polsce.
Na najwięcej atrakcji w ramach tegorocznego Tygodnia Mózgu mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Katowic i Wrocławia. Atrakcyjne zajęcia będą prowadzić również mniejsze ośrodki akademickie – w Sanoku, Sopocie czy Rzeszowie. W Warszawie wykłady odbędą się w siedzibie tygodnika „Polityka”, w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Prelegenci m.in. wyjaśnią, jak rozmawiać z mózgiem, aby zdradził nam tajemnicę strachu, opowiedzą o sposobach badania pamięci, o płci mózgu, seksoholizmie czy o fizjologii snu. W Krakowie przygotowano serię wykładów na temat uzależnień. Specjaliści w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnią, co wspólnego mają ze sobą uzależnienie od używek i uzależnienie od jakiejś osoby czy od pracy. Z kolei Ośrodek Nauki PAN w Poznaniu odkryje przed słuchaczami, jak myśli i co czuje mózg, dlaczego popada w depresję, do czego potrzebuje słuchu i czy pamięć jest mu niezbędna.
Warto przejrzeć programy zaproponowane przez poszczególne ośrodki akademickie. Wstęp na niektóre warsztaty i pokazy jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu. Szczegółowy program Tygodnia Mózgu jest dostępny na stronie: www.neuronauka.org oraz na stronach instytucji, które przyłączyły się do akcji.
Światowy Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną mającą na celu zainteresowanie jak największej liczby osób wiedzą o mózgu i jego działaniu. Ta impreza naukowa organizowana na świecie od 1996 roku, a od 1999 roku w Polsce, jest adresowana do studentów, uczniów oraz osób, które wcześniej nie miały styczności z neuronauką.