Choć są popularne w szkole, nie zawsze używa się ich poprawnie – czasownik „szukać” i utworzone od niego czasowniki: „odszukać”, „poszukać”, „przeszukać” czy „wyszukać” wielokrotnie pojawiają się poleceniach kierowanych przez nauczycieli do uczniów na lekcji oraz w pracy domowej. Często można spotkać je także w ćwiczeniach i zadaniach w podręcznikach.

„Wyszukaj różnic między obrazkami” zamiast „Wyszukaj różnice między obrazkami” czy „W naszym serwisie odszukasz ciekawych informacji na temat...” zamiast „W naszym serwisie odszukasz ciekawe informacje na temat...” – jeśli te przykłady nie wydają się rażące, to warto przypomnieć trochę wiadomości z gramatyki. Szukamy „czegoś”, a nie „coś” albo – co gorsza – „za czymś”. „Szukać” wymaga użycia dopełniacza, właśnie tak, jak w powiedzeniu „szukaj wiatru w polu”. Z dopełniaczem łączy się także czasownik „poszukać”. Natomiast „odszukać”, „przeszukać” i „wyszukać” wymagają biernika. Zatem wyszukujemy, przeszukujemy i odszukujemy „coś”

Warto jednak pamiętać, że inaczej sprawa wygląda w przeczeniach. Jeżeli czasownik, który łączy się z biernikiem występuje po przeczeniu, to należy użyć dopełniacza, czyli przytoczone wyżej przykłady powinny brzmieć tak: „Nie wyszukałeś różnic między obrazkami”, „W naszym serwisie nie odszukasz ciekawych informacji na temat...”.