W związku z licznymi zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi terminu wyboru podręczników przez nauczycieli pragniemy poinformować, że w myśl Ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (z dnia 7 września 1991 r.) dyrektorów szkół obowiązuje obecnie następujący zapis:

Art. 22a p. 2e: „Dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości, do dnia 15 czerwca, odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego”. Obecna nowelizacja ustawy o systemie oświaty nie zmienia tego terminu. Wątpliwości budzi także sposób wybierania podręcznika w szkole. Przypominamy zatem, iż zgodnie z ostatnio znowelizowaną ustawą o systemie oświaty to nauczyciel, a niedyrektor szkoły, wybiera podręcznik dla swych uczniów. Zniesione zostały ograniczenia co do liczby podręczników w szkole. Oto stosowne zapisy z ustawy o systemie oświaty:

Art. 22a.

1. Nauczyciel wybiera program wychowania przedszkolnego, program nauczania oraz podręcznik spośród programów i podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.

2. Nauczyciel ma prawo opracowania własnego programu wychowania przedszkolnego lub programu nauczania.

2a. Wybrany program wychowania przedszkolnego, program nauczania oraz podręcznik, a także program, o którym mowa w ust. 2, nauczyciel przedstawia radzie pedagogicznej.

2b. Rada pedagogiczna, spośród przedstawionych przez nauczycieli programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania oraz podręczników, ustala, w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii rady rodziców odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników, biorąc pod uwagę możliwości uczniów, a w przypadku podręcznika również:

1) przystosowanie dydaktyczne i językowe podręcznika do możliwości uczniów;

2) wysoką jakość wykonania podręcznika umożliwiającą korzystanie z niego przez kilka lat.