Każdego dnia wykłady te ogląda ok. 100 tys. nauczycieli i uczniów. Tematyka?  Od „Mam zero cytryn, czyli nie mam żadnej cytryny”, aż po animowaną historię rewolucji francuskiej, skomplikowane zagadnienia z astronomii lub kosmologii czy odpowiedzi na pytania: skąd się wziął kryzys i dlaczego powstał komunizm. Idealne rozwiązanie dla tych miejsc na świecie, do których nie dociera klasyczna edukacja. Pytanie, czy potrzebne także w Polsce? Darmowa platforma edukacyjna Khan Academy od niedawna działa bowiem także w polskiej wersji językowej.

Platforma jest skierowana głównie do uczniów, którzy żyją tam, gdzie nie ma szkół i pedagogów. Takie multimedialne prezentacje, dostępne za darmo w Internecie to często dla nich jedyny dostęp do wiedzy. Dzięki platformie mogą krok po kroku zagłębiać się w coraz trudniejsze zagadnienia. Autorzy inspirowali się grami komputerowymi, wykorzystując mechanizm zdobywania kolejnych etapów. W każdej chwili dostępna jest też tzw. mapa wiedzy, dzięki której uczeń może dowiedzieć się, ile już umie, a czego jeszcze może się dowiedzieć.

Platforma może być także pomocą dla nauczycieli, którzy z zasobów Khan Academy mogą układać autorski program, wykorzystując do tego materiały przygotowane przez wolontariuszy z całego świata.

Khan Academy z roku na rok zyskuje coraz więcej użytkowników. Według „Time’a” Salman Khan należy do stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Kim jest pan Khan? To były analityk finansowy, absolwent MIT i Harvard Business School. Trudno go zatem nazwać nauczycielem – to raczej biznesmen z pewną własną wizją edukacji, oderwanej od bezpośrednich relacji nauczyciela z uczniem i zakładającej, że samokształcenie jest optymalną formą uczenia się.

Przez lata Khan Academy była niedostępna w języku polskim. Dzięki wolontariuszom, którym przewodzi prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, zaczęły powstawać polskie wersje filmów. „Jest to olbrzymia porcja wiedzy, podanej w niewielkich porcjach. Oprócz wideoobjaśnień Khan Academy zawiera także interaktywne ćwiczenia, co także nauczycielom może pozwolić na korzystanie z tych zasobów w trakcie prowadzenia zajęć nawet dla całej klasy” – twierdzi prof. Mankiewicz.

Warto przejrzeć zbiory KA i samemu ocenić wartość dydaktyczną zebranych tam materiałów. Serwis www.khanacademy.pl oferuje lekcje z napisami w języku polskim oraz dostęp do funkcji KA, również do narzędzi dla nauczycieli.