„STOP likwidacji szkolnych bibliotek” – pod takim hasłem ruszyła społeczna akcja w sieci. Stronę na Facebooku polubiło już prawie 10 tysięcy osób. Również Ministerstwo Edukacji Narodowej mówi „miejsce biblioteki szkolnej jest w szkole”, ale nie sprzeciwia się możliwości łączenia ich z publicznymi placówkami.

Wraz z podaniem do publicznych konsultacji nowego projektu założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy ruszyła fala protestów przeciwko umożliwieniu gminom przekazywania kompetencji bibliotek szkolnych – publicznym. (Sprawdź, co wcześniej pisaliśmy na ten temat – http://www.operon.pl/aktualnosci/kolejne_ministerialne_rozwiazanie_niekorzystne_dla_nauczycieli). Przedstawiciele MEN zwracają uwagę, że jest to możliwe pod warunkiem zadbania o zachowanie odpowiednich warunków do realizowania zadań określonych ustawą oświatową przez biblioteki szkolne oraz bezpieczeństwo uczniów.

Organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych” przestrzegają jednak przed dwoma rozwiązaniami, które mogą wykorzystać samorządy. Po pierwsze przeniesienie zbiorów biblioteki szkolnej (lub wielu bibliotek) do placówki publicznej, znajdującej się poza murami szkoły. Po drugie przeorganizowanie szkolnej biblioteki tak, aby służyła także wszystkim mieszkańcom danego terenu, a nie tylko uczniom. Twórcy akcji zauważają, że pierwsze rozwiązanie uniemożliwia praktycznie pracę szkoły, bo uczniowie i nauczyciele na bieżąco nie mogą korzystać z zasobów biblioteki. Drugie rozwiązanie sprawia, że do szkoły będą mogli wejść wszyscy, a kontrolowanie ich przemieszczania się po szkole jest praktycznie niemożliwe. Zbiory biblioteczne są natomiast byłyby dostosowywane nie do potrzeb edukacyjnych uczniów danej placówki, ale do potrzeb czytelników spoza szkoły.

Czy projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji może doprowadzić do likwidacji szkolnych bibliotek? Czy samorządy staną na wysokości zadania i z potrzeby oszczędności nie doprowadzą w rzeczywistości do zniszczenia łatwego dostępu do szkolnego księgozbioru?

Więcej o akcji protestacyjnej można dowiedzieć się na stronie: www.stoplikwidacjibibliotek.pl lub na profilu na Facebooku – https://www.facebook.com/stoplikwidacjibibliotek?ref=ts&fref=ts.