Wrześniowe festiwale nauki – gdzie szukać inspiracji? TOP 5
16/09/2013Dla wszystkich nauczycieli szukających ciekawego sposobu zachęcenia uczniów do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin dobrym pomysłem mogą okazać się festiwale nauki. Organizowane w wielu miejscach w Polsce proponują wyjątkową ofertę, dzięki której uczniowie i nauczyciele będą mogli poznać tajniki pracy w laboratorium, posłuchać inspirującego wykładu czy wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez najlepszych naukowców.
Coraz częściej pojawiają się też propozycje skierowane specjalnie do najmłodszych, których pragnie się zarazić pasją do nauki. Oto, co czeka nas we wrześniu!
1. X Lubelski Festiwal Nauki, 14–20 września 2013 r.
Jubileuszowy festiwal, który rozpoczął się w sobotę, przebiega pod hasłem „Człowiek – nauka – pasja”. W ramach tegorocznego spotkania odbył się otwarty piknik naukowy dla wszystkich spragnionych poznania tego, co kryje się w laboratoriach i salach uniwersyteckich. Prezentacje festiwalowe rozpoczynają się w poniedziałek i potrwają do piątku. Na zakończenie wystąpi Piotr Selim w koncercie „Mięta z czekoladą” wraz z Chórem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i zaproszonymi gośćmi.
Wszystko o festiwalu: http://www.festiwal.lublin.pl/
2. Dolnośląski Festiwal Nauki, Wrocław 20–25 września 2013 r.
W trzecim tygodniu września najpierw we Wrocławiu, a potem w kolejnych miastach Dolnego Śląska rusza festiwal naukowy. Po raz kolejny ma przyciągnąć rzesze fanów nauki i eksperymentów, a także promować regionalne inicjatywy edukacyjne uzdolnionej młodzieży oraz pomóc młodym ludziom w wyborze kierunku studiów wyższych. Wielkie święto nauki to spotkania z naukowcami z wielu dziedzin, zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów czy wzięcie udziału w warsztatach.
Przy okazji festiwalu prowadzony jest także niezwykle ciekawy projekt „Uniwersytet w szkole”, dzięki któremu placówki oświatowe z Dolnego Śląska mogą skorzystać z wydarzeń w ramach Festiwalu Nauki, także poza czasem jego trwania. W ofercie przewidziane zostały seminaria, wykłady, dyskusje, a także pokazy. Dzięki tej ofercie uczniowie i nauczyciele mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia kadry naukowej.
Wszystko o festiwalu: http://www.festiwal.wroc.pl/2013/index.php
3. XVII Festiwal Nauki, Warszawa 20–29 września 2013 r.
Dyskusje, filmy, gry edukacyjne, wycieczki, warsztaty, zwiedzanie laboratoriów – to i dużo więcej czeka uczestników ponadtygodniowego festiwalu w Warszawie. W programie przewidziano spotkania z naukowcami z wielu dziedzin oraz debaty na tematy polityczne, medyczne, społeczne i artystyczne. Podczas festiwalu będzie prowadzona gazetka, a atmosferę naukowych dyskusji będzie można poczuć w festiwalowej kawiarni.
Wszystko o festiwalu: http://www.festiwalnauki.edu.pl/
4. Festiwal Nauki Małego Człowieka (w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki), 28–29 września 2013 r.
Wizyta w „misiowym” szpitalu, minimiasteczku czy krainie zapachów i smaków to niezwykła przygoda dla każdego malucha. „Matematyka na wyciągnięcie ręki”, „Geometria kartki A4”, „Piaskownica chemiczna” czy „Podnieś swoją mamę” to tylko niektóre tytuły kilkudziesięciu spotkań z nauką organizowanych specjalnie dla dzieci. W tym roku ten minifestiwal wspiera Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha.
Wszystko o festiwalu: http://festiwalnauki.edu.pl/sites/default/files/programFN_2013_FNMC.pdf
5. Festiwal Nauki w SWPS, Warszawa 21 września 2013 r.
Psychologia, ekonomia, wiedza o języku i kulturze, prawo – o tematach z tych dziedzin będzie można porozmawiać i dowiedzieć się więcej podczas wrześniowego Festiwalu Nauki w warszawskiej siedzibie SWPS. Jak informują organizatorzy, uczestnicy spotkań festiwalowych odkryją tajemnice chińskiej kaligrafii, poznają podstawy pisma runicznego, dowiedzą się, jak budować markę w serwisie społecznościowym, jak rozwiązywać spory z zakresu prawa pracy oraz jak gracze komputerowi patrzą na świat.
Wszystko o festiwalu: http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/10408-festiwal-nauki-w-swps