Nowo otwarte Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież do niezwykłej podróży drogą polskiej demokracji. Tylko do końca września wstęp na specjalne zajęcia dla uczniów jest bezpłatny.

Sala z tysiącami robotniczych kasków, wózek akumulatorowy Anny Walentynowicz, który teraz służy jako kabina projekcyjna, tablica z postulatami protestujących, wóz milicyjny, mieszkanie rodem z tamtych lat czy cela więzienna i pokój przesłuchań – to tylko część eksponatów. Zrobią one duże wrażenie na wszystkich, nawet na tych, którzy nie widzieli tamtej historii na własne oczy.

ECS przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla szkół. Stała wystawa i dwugodzinna lekcja dla uczniów klas 5–6 szkoły podstawowej, młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych tylko do końca września są bezpłatne. Zajęcia dostosowano do wieku uczniów. Zapisy na nie prowadzi Dział Projektów Edukacyjnych ECS (edukacja@ecs.gda.pl).

W budynku ECS powstaje także część dla dzieci pod nazwą Wydział Zabaw. Ma ona zajmować dużą przestrzeń na parterze i być podzielona na strefy dla maluchów i starszaków od 8 lat. Na jej terenie będą znajdować się mobilne stanowiska z atrakcjami dla dzieci, takimi jak budowa statku, przeładunek w porcie czy rejs. Dzieci będą mogły bawić się samodzielnie, jednak głównym założeniem Wydziału Zabaw jest wspólne tworzenie. Ta część ECS jest przygotowywana po to, by zainteresować młodych ludzi ideą solidarności i szacunku do pracy. To miejsce ma się też stać przestrzenią do prowadzenia lekcji historii pod opieką nauczycieli. Otwarcie Wydziału Zabaw zaplanowano na 6 grudnia.