Od początku roku do połowy maja w sieci pojawiło się ponad 125 tys. wpisów i artykułów, w których wystąpiło co najmniej jedno błędne sformułowanie.

Najczęstsze błędy popełniane przez internautów to niepoprawnie zapisane słowa, jak „wziąć” czy „na pewno”, oraz pleonazmy – wyrażenia, w których dwa lub więcej wyrazów mają takie samo znaczenie (np. kartka papieru, okres czasu, aktywna działalność). Większość błędów pojawia się w serwisach szczególnie popularnych wśród młodzieży – wynika z badań Instytutu Monitorowania Mediów.

Na pierwszym miejscu znalazł się Facebook (29 proc.), kolejne zajmują photoblog.pl (23 proc.), ask.fm (21 proc.) oraz zapytaj.onet.pl (11 proc.). Od początku roku Instytut Monitorowania Mediów znalazł w internecie 125 tys. wpisów i artykułów, w których pada przynajmniej jeden z najpopularniejszych błędów wskazanych przez użytkowników sieci. „Na pewno” pisane łącznie pojawiło się w popularnym wśród nastolatków serwisie ask.fm ponad 7 tys. razy! A błędne formy „wziąść” lub „wziąźć” w 6 proc. zbadanych publikacji. W blisko 40 proc. przeanalizowanych tekstów znalazły się pleonazmy.

„Młodzi ludzie podczas komunikacji internetowej mają bardziej swobodne niż dorośli podejście do języka i reguł ortograficznych. Nie przywiązują też dużej wagi do poprawiania błędów swoich rówieśników, tymczasem nauczyciele na takie strony raczej nie zaglądają” – wyjaśnia Łukasz Jadaś z Instytutu Monitorowania Mediów.