Z Nauczycielem dookoła świata: Chiny
08/09/2014W najludniejszym państwie świata Dzień Nauczyciela jest obchodzony 10 września. Co ciekawe, ta data nie jest związana z żadnym szczególnym wydarzeniem – została ustalona przez władze w 1985 r. bez wyraźnego uzasadnienia.
O potrzebie uczczenia wysiłku nauczycieli po raz pierwszy w najnowszych czasach w Chinach zaczęto mówić w 1930 r. Wtedy to grupa profesorów sformułowała „Manifest Dnia Nauczyciela”. Chcieli oni zwrócić uwagę na potrzebę poprawy warunków bytowych i pracy chińskich nauczycieli.
Dziewięć lat później resort edukacji zmienił termin święta na rocznicę urodzin Konfucjusza (28 września), ojca najważniejszego systemu filozoficzno-religijnego Państwa Środka. W 1951 r. komunistyczny reżim połączył obchody Dnia Nauczyciela z uroczystościami Święta Pracy 1 maja. W 1985 r. powrócono do pierwotnej idei odrębnych obchodów i ustalono ich datę właśnie na 10 września.
W tym dniu uczniowie odwiedzają emerytowanych bądź chorych nauczycieli, co jest bardzo popularnym zwyczajem. Szczególną troską otaczani są pedagodzy przebywający w szpitalach. Wszystkim uczniowie wręczają karty z podziękowaniami, a nieraz też dodają od swoich rodziców... czerwone koperty. Kolor ten wskazuje, że w ich środku znajdują się pieniądze.
Ciekawostki z Chin:
– Chiński system edukacji jest jednym z najstarszych na świecie, a jego historia sięga czasów późnej dynastii Xia władającej między XVI a XI wiekiem p.n.e.
– Chińska Radiowo-Telewizyjna Szkoła Rolna dociera do ponad 100 mln Chińczyków; jej celem jest edukacja (głównie w zakresie technologii rolniczych) mieszkańców zasiedlających tereny odległe od miejskich ośrodków; jest największym na świecie systemem edukacji na odległość.
– Obowiązkiem edukacyjnym objęte są dzieci siedmioletnie, za wyjątkiem Pekinu i Szanghaju, gdzie do szkoły podstawowej posyła się dzieci, które ukończyły sześć i pół roku.