Oprócz przemówień dygnitarzy i wręczania nagród są też tradycyjne tańce, muzyka i modlitwy – tak wygląda Narodowy Dzień Nauczyciela w Indonezji, kraju oddalonym od Polski o 13,5 tys. kilometrów. Nad organizacją obchodów czuwa PGRI – narodowa organizacja zrzeszająca indonezyjskich pedagogów. Choć dzień ten jest powszechnie obchodzony w całym kraju, nie ma statusu święta państwowego.

W dniu swojego święta indonezyjscy nauczyciele wyróżniają się strojem. Wkładają charakterystyczne białe koszule z czarnymi wzorami i godłem PGRI, czyli Persatuan Guru Republik Indonesia (Zjednoczeni Nauczyciele Republiki Indonezji). Obchody Dnia Nauczyciela w tym kraju nierozłącznie wiążą się bowiem z rocznicą powstania tej jedynej, ogólnokrajowej organizacji nauczycielskiej.

Oficjalna część uroczystości składa się zazwyczaj z przemówień lokalnych notabli, często uzupełnionych wręczaniem nagród zasłużonym pedagogom. Zwyczajowo są też odprawiane wspólne modlitwy oraz odśpiewywany jest hymn nauczyciela, będący jednocześnie pieśnią przewodnią PGRI.

Uroczystość wzbogacają występy taneczne i muzyczne artystów przebranych w ludowe stroje. Niejednokrotnie również uczniowie wkładają ludowe stroje w tym dniu.

Ciekawostki z Indonezji:

– choć PGRI ma charakter związku nauczycielskiego, to w istocie jest organizacją państwową; swoimi korzeniami sięga 1912 r.;

– w Indonezji obowiązkową naukę dzieci rozpoczynają w wieku 6 lat; szkoła podstawowa liczy sześć klas, jednak szczególnie uzdolnionym uczniom umożliwia się ukończenie jej po pięciu latach;

– zajęcia w indonezyjskich szkołach odbywają się sześć dni w tygodniu od godz. 7.30 do południa;

– system oświaty w Indonezji jest trzecim największym spośród krajów Azji (po Chinach i Indiach) oraz czwartym – spośród krajów całego świata.