Jest kraj, w którym nauczyciele należą do najwyższej klasy społecznej, a hołd im oddawany jest niemal równy z tym, należnym bogom. Kraj, w którym każdy nauczyciel jest guru, a podczas jego święta uczniowie zabiegają o nauczycielskie błogosławieństwo. To Nepal, niewielki kraj położony w najwyższych górach świata.

W tym górzystym kraju szczególne wyrazy czci wobec nauczycieli uczniowie i studenci przekazują podczas święta Guru Purnima. Jest to miejscowy odpowiednik Dnia Nauczyciela obchodzony w dniu pierwszej pełni księżyca miesiąca Shravan (zwykle przypada na połowę lipca). „Purnima” oznacza właśnie pełnię księżyca, zaś „guru” to nie tylko słowo oznaczające nauczyciela, ale też mistrza, przewodnika duchowego czy lidera wspólnoty.

Tradycja święta Guru Purnima wywodzi się z kultur buddyzmu i hinduizmu. Sięgająca 1,5 tys. lat wstecz legenda mówi, że jest obchodzone na pamiątkę narodzin Adi Guru, „pierwszego z nauczycieli”. Inna tradycja wskazuje na dzień narodzin Weda-Wjasy, starożytnego mędrca, któremu przypisywane jest autorstwo epickiego poematu „Mahabharata”.

Guru Purnima to jedno z najważniejszych wydarzeń w nepalskich szkołach. Nauczyciele są wówczas obdarowywani zwyczajowymi prezentami, wśród których, obok girland kwiatowych, są również charakterystyczne czapki, zwane topi.

Ciekawostki z Nepalu:

• Uczniowie w tym kraju często są określani jako „Gurudevo bhava”, co oznacza „osobę, dla której nauczyciel jest niczym bóg”.

• Gurukula to wciąż istniejące w Nepalu szkoły, najczęściej położone na uboczu, w których dzieci uczą się i mieszkają u boku swego guru.

• Średnia wysokość gór w Nepalu wynosi 6 tys. metrów m n.p.m., jest to najwyżej położone państwo świata.