Dzień Nauczyciela w Panamie jest obchodzony 1 grudnia. Uroczystości organizowane są we wszystkich panamskich placówkach edukacyjnych i ośrodkach naukowych. Szczególną okazją do świętowania są szkolne pikniki.

W tym dniu plan zajęć w panamskich szkołach ustalają nie pedagodzy, a właśnie uczniowie. To oni planują wspólne wyjścia, spacery i gry pod gołym niebem oraz przynoszą ze swoich domów tradycyjne potrawy i przysmaki.

Tradycyjnie w Dzień Nauczyciela spożywa się tajadas, czyli przyprawione cynamonem smażone plastry dojrzałych bananów o słodko-kwaśnym smaku. Inną przekąską zabieraną zwykle na świąteczne pikniki są empanadas – rodzaj rogalików czy też pierożków nadziewanych mięsnym farszem.

Obok pikników często w ten dzień organizowane są również wspólne wyjazdy do któregoś z panamskich muzeów czy galerii sztuki. Szczególnie popularne jest Museo de Ciencias Naturales w Panamie (Muzeum Nauk Przyrodniczych). Dopełnieniem wspólnie spędzanego czasu podczas tego święta są karty pamiątkowe ofiarowywane nauczycielom przez ich podopiecznych.

Jak wygląda system edukacji w Panamie?

– Szkolnictwo podstawowe obejmuje dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Drugi etap edukacyjny również trwa sześć lat i dzieci rozpoczynają go w wieku 12 lat, przy czym edukacja obowiązkowa jest do 15. roku życia.

– Dzięki intensywnym działaniom edukacyjnym poziom analfabetyzmu w Panamie  znacznie się zmniejszył z 70 proc. w 1923 r. do 28 proc. w 1950 r. A obecnie wynosi on 5,9 proc.

– W Panamie obowiązuje pięciostopniowa skala oceniania od oceny najwyższej – Sobresaliente (wybitny) do najniższej – Fracaso (fiasko).