Dla uczniów słoweńskich szkół Dzień Nauczyciela jest okazją do kulturalnych wycieczek po najciekawszych miejscach w kraju. To także czas koncertów oraz imprez artystycznych, bo i dzień ten dla Słoweńców jest w istocie nie tylko upamiętnieniem nauczycielskiego wysiłku, lecz przede wszystkim narodowym świętem kultury.

Ustanowiony został na cześć poety France Prešerena (dokładnie w rocznicę jego śmierci w 1849 r.). Pamięć o tym wieszczu epoki romantyzmu jest w Słowenii czczona do dziś na równi z pamięcią o Adamie Mickiewiczu w Polsce. Co więcej, Prešeren jest tak ceniony przez Słoweńców, że w wielu miejscach tego niewielkiego kraju 3 grudnia obchodzi się równie uroczyście rocznicę urodzin tego poety.

Prešernov Dan, jak Słoweńcy określają to szczególne święto, został oficjalnie ustanowiony w styczniu 1945 r., jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej. Co ciekawe, to nauczycielskie święto jest też obchodzone wśród mniejszości słoweńskiej w Austrii oraz we Włoszech. Zwyczajowo w przeddzień święta są wręczane nagrody imienia France Prešerena. Jest to najwyższe wyróżnienie kulturalne w Słowenii.

Ciekawostki ze Słowenii:

  • Słoweńscy uczniowie rozpoczynają edukację w wieku 6 lat; w pierwszych dwóch latach nauki oceny mają charakter wyłącznie opisowy.
  • Słowenia nie zrezygnowała z zajęć praktycznych i do dziś uczniowie w tutejszych szkołach nabywają podstawowych umiejętności technicznych oraz uczą się prowadzenia domu.
  • Na zakończenie każdego z trzech etapów edukacyjnych są przeprowadzane centralne testy z języka narodowego i obcego oraz matematyki.
  • Uniwersytet w Lublanie jest wymieniany wśród 500 najlepszych uczelni na świecie.