7 listopada każdego roku to w szwedzkich szkołach okazja do oderwania się od codziennych zajęć. Właśnie wtedy w Szwecji obchodzony jest Dzień Nauczyciela. W niektórych zakątkach kraju organizowane są wieczorne spotkania nauczycieli i uczniów.

Święto to jest nie tylko jako okazją do wyrażenia wdzięczności  za wysiłek pedagogów, ale też sposobem na miłe spędzenie z nimi czasu. Często towarzyszy temu wspólne przygotowywanie tradycyjnych szwedzkich wypieków. Nie może wśród nich zabraknąć „daime torte” – kruchego ciasta z migdałami, czekoladą i toffi.

W tym roku już na początku października w nawiązaniu do Światowego Dnia Nauczyciela szwedzki związek nauczycielski uruchomił specjalną kampanię medialną. W przygotowanym w jej ramach filmie pokazano lot w kosmos oraz kolejne etapy kariery naukowców, dzięki którym to osiągnięcie stało się możliwe. Spot podsumowuje hasło: „to wszystko zaczyna się dzięki dobrym nauczycielom”.

Ciekawostki na temat szwedzkiego systemu edukacji:

* System oświaty w Szwecji składa się z dziewięcioletniej obowiązkowej szkoły podstawowej oraz trzyletniego gimnazjum. Jednak podstawą kształcenia

są trzyletnie programy edukacyjne.

* Oceny są stawiane dopiero od ósmej klasy szkoły podstawowej. Skala ocen jest trzystopniowa.

* W Szwecji obowiązuje sześć egzaminów akademickich. Co ciekawe, tytuł licencjata jest tu wyższy od tytułu magistra i oznacza ukończenie wstępnego kursu doktoranckiego.