Tajlandia jest bodajże jedynym krajem świata, gdzie Dzień Nauczyciela obchodzony jest dwukrotnie – w czerwcu oraz w styczniu. Tajska nazwa święta nauczyciela – „Wai Khruu” – pochodzi od słów „wai”, oznaczającego składanie rąk w geście szacunku i uznania, oraz „khruu”, będącym odpowiednikiem słowa ”nauczyciel”.

Letnie obchody to czas oficjalnych uroczystości na cześć pedagogów. Zwykle na ten dzień są przygotowywane specjalne kompozycje kwietne osadzone w ozdobnych naczyniach. Zimowe święto zaś to dla nauczycieli przede wszystkim czas wolny. Zimą nauczyciele mogą odprężyć się, bawiąc się we własnym gronie. Jednak i zimowe święto staje się niejednokrotnie pretekstem do organizowania lokalnych festynów, parad czy amatorskich rozgrywek sportowych.

16 stycznia został ustanowiony Dniem Nauczyciela na pamiątkę ogłoszenia Ustawy Nauczycielskiej uchwalonej tego dnia w roku 1956 (jednak wszystkie jej założenia ostatecznie weszły w życie dopiero po sześćdziesięciu latach).

Ciekawostki dotyczące tajskiej oświaty:

– System edukacji w Tajlandii opiera się na czterech poziomach nauczania, przy czym dwa obejmują szkołę podstawową i dwa średnią.
– Rok szkolny rozpoczyna się w Tajlandii w maju. Pierwszy semestr kończy się wraz z październikiem, natomiast drugi trwa od listopada do marca.
– Tajscy uczniowie mają obowiązek nosić mundurki szkolne. W poszczególnych szkołach ich krój różni się tylko nieznacznie.