Na Tajwanie Dzień Nauczyciela obchodzi się w rocznicę urodzin Konfucjusza, wielkiego filozofa i starożytnego edukatora. Zwyczajowo przyjęło się, że dzień ten wypada na 28 września. Dla Tajwańczyków to dzień szczególny, a w jego obchody zaangażowani są nie tylko pedagodzy, lecz także władze i ludność tego azjatyckiego kraju.

Narodowe obchody Dnia Nauczyciela rozpoczynają się już o godzinie 6 rano, kiedy to władze oraz mieszkańcy Tajpej składają ofiarę i hołd wielkiemu nauczycielowi Konfucjuszowi. Rytuał świąteczny podzielony jest na 36 etapów, ogłaszanych kolejno przez mistrzów ceremonii. Etapy te następują w ściśle określonym porządku. W centralnych obchodach święta biorą udział rektorzy 12 tajwańskich szkół wyższych oraz burmistrzowie 12 dzielnic miasta Tajpej, na czele z przewodniczącym rady miejskiej. Obrzędom towarzyszy tradycyjna chińska muzyka.

Każdy nauczyciel w tym szczególnym dniu może liczyć również na wyrazy wdzięczności i szacunku ze strony uczniów i rodziców. W dobrym tonie jest zaproszenie pedagoga na wykwintną kolację lub wręczenie czerwonej koperty zawierającej finansową gratyfikację.

Tajwański system edukacji jest bardzo zbliżony do polskiego. Obejmuje cztery zasadnicze etapy edukacyjne. Sześcioletnie kształcenie podstawowe uczeń rozpoczyna w wieku 6 lat. Następnie może kontynuować naukę w odpowiedniku trzyklasowego gimnazjum, by dopełnić ją w trzyklasowej szkole, podobnej do naszego liceum. Obowiązkowe są pierwsze dwa etapy edukacji. Uczniowie przestrzegają szkolnej etykiety i są zdyscyplinowani. W większości szkół obowiązują mundurki.

Co ciekawe, system edukacji Tajwanu zajął w tym roku 4. miejsce w świecie według „Wskaźnika Dobrobytu Legatum”, opublikowanego przez Legatum Institute. Ranking stworzony jest na podstawie procenta populacji, która uczy się w instytucjach na różnych poziomach edukacyjnych.