Czytanie przygotowanych dla nauczycieli wierszy i piosenek czy kosztowanie potraw, które dla swoich belfrów zrobili uczniowie, to stałe punkty obchodzonego w Wietnamie Narodowego Dnia Nauczyciela.Dzień ten jest tam świętowany 20 listopada.

Nauczyciele w Wietnamie są obdarzani ogromnym szacunkiem, a więc wszyscy – od przedszkola do uczelni wyższych – świętują wspólnie ich dzień. Uczniowie przygotowują utwory literackie i muzyczne na cześć swoich nauczycieli, dziękując za ich zaangażowanie w nauczanie. Różnorodność wietnamskiej sztuki kulinarnej daje pole do popisu podczas takich uroczystości. Wspólne gotowanie i ucztowanie jest tam bardzo popularne.

Wietnam słynie także z muzyki klasycznej, która w południowym regionie tego kraju jest szczególnie inspirująca. Bardzo często jest wykorzystywana jako oprawa oficjalnych uroczystości, także tych w dniu nauczyciela.

Przez cały Dzień Nauczyciela trwa wielkie święto belfrów. Uczniowie, oprócz artystycznych występów przygotowują dla nich niespodzianki, karty okolicznościowe i bukiety kwiatów. Spotkania odbywają się w szkołach, a niekiedy uczniowie odwiedzają swoich nauczycieli w domach.

Jak wygląda edukacja w Wietnamie?

– Obowiązek szkolny dotyczy Wietnamczyków w wieku od 6 do 11 lat, czyli obowiązkowa jest tylko szkoła podstawowa.

– Stosunkowo niewielu młodych Wietnamczyków kontynuuje edukację na wyższym poziomie z uwagi na powszechne ubóstwo.
– Szkoła średnia w Wietnamie jest dwuetapowa. Pierwszy etap trwa 4, a drugi 3 lata.

– W Wietnamie obowiązuje dziesięciostopniowa skala ocen.
– Wietnamskie wakacje trwają o miesiąc dłużej niż w Polsce, ale zajęcia są prowadzone sześć dni w tygodniu.
– Program nauczania w Wietnamie opiera się na konfucjańskiej myśli edukacyjnej. Praktykowany tu model nauczania stawia na samokształcenie oraz systematyczność uczniów, zaś zajęcia lekcyjne prowadzone są w formie wykładów nauczyciela.