W tym kraju nie ma Dnia Nauczyciela bez wystawnych bankietów, w dodatku szczodrze dofinansowanych z państwowej kasy. Ale też święto to nie byłoby tu tak uroczyste, gdyby nie zaangażowanie uczniów. Mowa o Albanii.

Dzień Nauczyciela w albańskim wydaniu to z jednej strony okazja do indywidualnych wyrazów uczniowskiej wdzięczności (okolicznościowe karty, prace plastyczne, drobne podarunki), a z drugiej – do wspólnego świętowania. Niejednokrotnie w Dniu Nauczyciela uczniowie prezentują piosenki, przedstawienia czy kabarety przygotowane specjalnie na tę okazję. Kulminacyjnym punktem uroczystości są wystawne bankiety obfitujące w tradycyjne przekąski i potrawy.

Data nauczycielskiego święta została ustanowiona na pamiątkę utworzenia pierwszej świeckiej szkoły w Albanii. Placówkę otworzył działacz niepodległościowy Pandeli Sotiri w Korczy 7 marca 1887 r. – w czasach, gdy kraj ten znajdował się jeszcze pod osmańską okupacją. Szkoła była pierwszą, w której lekcje prowadzono w języku albańskim (w okresie tym dominowała greka).

Ciekawostki z Albanii:

  • Obowiązkowa edukacja trwa tu 9 lat. Uczniowie rozpoczynają naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat.
  • W Albanii funkcjonuje ok. 5000 szkół, co w przeliczeniu daje jedną placówkę na ok. 600 mieszkańców.
  • Albańczycy nazywają swój kraj Shqipëria. Nazwa ta wywodzi się od słowa „Shqipoj” oznaczającego „mówić otwarcie, krótko i jasno”.