Dzień Nauczyciela w Argentynie

Domingo Faustino Sarmiento walczył z dyktaturą panującą w Argentynie, a po jej upadku stworzył najlepszy system szkolnictwa w ówczesnej Ameryce Łacińskiej. To właśnie w rocznicę jego śmierci – 11 września –  Argentyńczycy obchodzą Dzień Nauczyciela.

Ten dzień ma rangę święta państwowego. Co ciekawe, w większości szkół fiesta przedłuża się – i trwa nawet cały tydzień. W swoje święto argentyńscy nauczyciele mogą liczyć na gorące życzenia. Zazwyczaj są one przekazywane przez uczniów w formie ręcznie wykonanych kart. Nieodłączną częścią Dnia Nauczyciela są również bankiety – zarówno oficjalne, jak i nieformalne spotkania towarzyskie grona pedagogicznego. Do obchodów święta włączają się również instytucje kulturalne.

Waga tego święta wynika bezpośrednio z popularności i zasług Domingo Faustino Sarmienta (1868–1874). Jako prezydent Argentyny podwoił liczbę szkół publicznych w kraju. Jego szczególną zasługą było zwiększenie dostępności do szkół podstawowych. Sarmiento powołał do życia akademię morską i wojskową. Stworzył też spójny system kształcenia uczniów oraz program kształcenia nauczycieli, które są podstawą także współczesnego systemu oświaty w Argentynie. Sarmiento dał się poznać także jako znakomity pisarz.

Ciekawostki z Argentyny:

  • Inaczej wygląda kształcenie w Buenos Aires, a inaczej – w reszcie kraju. Nauka w stołecznych szkołach podstawowych trwa sześć lat, podczas gdy w pozostałych – siedem.
  • Argentyńska skala ocen obejmuje dziesięć stopni z najwyższą „dziesiątką” oraz „jedynką”, „dwójką” i „trójką” oznaczającymi brak zaliczenia.
  • Uczniowie argentyńskich szkół noszą mundurki. Ich rolę odgrywają koszule i bluzki, obowiązkowo w kolorze białym.