Przez lata Bułgarzy łączyli Dzień Nauczyciela oraz Dzień Cyrylicy i Kultury Słowiańskiej. Oba święta stanowiły jedno, obchodzone zawsze pod koniec maja. Osiem lat temu ministerstwo edukacji przeniosło obchody nauczycielskiego święta na 5 października. Jednak w Bułgarii nadal to głównie maj jest kojarzony z upamiętnieniem codziennego wysiłku pedagogów.

24 maja to dla Bułgarów dzień szczególny. Wspomina się wówczas Cyryla i Metodego – świętych, których kult jest szczególnie żywy wśród Słowian wschodnich i południowych. Pierwsze oficjalne obchody miały miejsce 163 lata temu w jednej ze szkół w bułgarskim Płowdiw. Inicjatorem obchodów był niejaki Nayden Gerov, lingwista, znawca bułgarskiego folkloru.

Dziś w dniu Cyryla i Metodego organizowane są m.in. spotkania z autorami tworzącymi w cyrylicy, czy też publiczne czytania fragmentów dzieł literackich, napisanych w tym alfabecie. To nie tylko okazja do promocji klasycznej literatury bułgarskiej, ale też nowych trendów i współczesnych twórców. Obaj święci są uznawani – ze względu na swoją intensywną działalność dydaktyczną – za patronów pedagogów. Tradycyjnie w tym dniu organizuje się parady uczniów, a po nich koncerty.

Ciekawostki z Bułgarii:

  • pierwsza szkoła w tym kraju została otwarta już w VIII wieku;
  • najniższy stopień to 2, najwyższy zaś – 6;
  • edukacja w Bułgarii jest obowiązkowa dla dzieci w wieku 7–16 lat;
  • przeciętna płaca nauczycielska w Bułgarii kształtuje się około równowartości 1 tys. zł.