Z nauczycielem dookoła świata – Finlandia
10/04/2014Tworzą jeden z najlepszych systemów edukacyjnych współczesnego świata, ale swojego święta nie mają. Mowa o nauczycielach z Finlandii. Jednak jest jeden dzień, o którym fińscy nauczyciele oraz uczniowie szczególnie pamiętają – to 9 kwietnia.
Choć w Finlandii nie obchodzi się formalnie Dnia Nauczyciela, to jednak jest jeden dzień, w którym szczególnie pamięta się o roli edukacji w życiu człowieka. To Dzień Języka Fińskiego ustanowiony 9 kwietnia na pamiątkę śmierci Mikaela Agricoli, renesansowego myśliciela, biskupa protestanckiego, określanego mianem ojca fińskiego piśmiennictwa. Uważa się, że Agricola jest pierwszą osobą tworzącą w języku fińskim. Ten żyjący w XVI wieku filozof jest również autorem pierwszego przekładu Nowego Testamentu na język fiński.
Co ciekawe, również 9 kwietnia – tyle że 1802 r. – urodził się Elias Lönnrot. Choć utrzymywał się z pracy jako krawiec i lekarz, to zasłynął w innej dziedzinie. Lönnrot jako pierwszy zebrał i spisał, przekazywane przez wieki w tradycji ustnej, pieśni składające się na Kalevalę – zbiór legend i mitów stanowiący narodowe dziedzictwo Finów, a zarazem uznawany za jeden z najstarszych zabytków twórczości ludowej świata.
Ciekawostki z Finlandii:
- W Finlandii obowiązuje zakaz pobierania czesnego i jakichkolwiek innych opłat za edukację. Zakaz ten dotyczy również szkół prywatnych.
- Średnio zaledwie 10 proc. chętnych zdobywa kwalifikacje niezbędne do pracy nauczyciela.
- Wszyscy nauczyciele w Finlandii są zrzeszeni w związku nauczycielskim.
- W fińskich szkołach panuje nieformalna atmosfera. Uczniowie często zostawiają buty przy wejściu do szkoły i chodzą po klasach w samych skarpetach.