Rozproszona na ponad sześciuset wyspach Mikronezja kolorowo świętuje swój narodowy dzień kultury i edukacji. Obchodzone 31 marca święto nie tylko jest poświęcone tradycjom tego państwa, lecz także jest wyrazem wdzięczności dla codziennego wysiłku tutejszych nauczycieli. Są i egzotyczne tańce czy potrawy, i równie egzotyczne konkurencje.

Podczas uroczystości obowiązują narodowe stroje – wielobarwne, wyplatane z włókien roślinnych spódnice i koszule. Dzień kultury wykracza poza szkolne mury i skupia całe społeczności wysp: zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych. W Mikronezji 31 marca jest świętem narodowym, wolnym od pracy i zajęć lekcyjnych.

Wyścigi we wspinaniu na pal, rozbijanie kokosa na czas czy zawody w nurkowaniu – narodowym sporcie Mikronezyjczyków – to jedne z najpopularniejszych konkurencji organizowanych w tym czasie. W czasie tego święta nie może zabraknąć tradycyjnych tańców, w tym m.in. wykonywanego w grupie tańca bambusowego i „siedzącego” tańca dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się też lekcje ciosania kanu czy wyplatania lin oraz sieci rybackich.

Ciekawostki z Mikronezji:

  • Wyspy składające się na Mikronezję są rozciągnięte na obszarze blisko 3 tys. kilometrów.
  • W liczącej 100 tysięcy obywateli Mikronezji funkcjonuje ok. 150 szkół podstawowych, 30 gimnazjów i jedna uczelnia wyższa.
  • System mikronezyjskiej oświaty jest wzorowany na systemie Stanów Zjednoczonych, które administrowały tym krajem od 1947 r. do uzyskania przez Mikronezję niepodległości.
  • Choć historia kraju sięga 4 tys. lat wstecz, a czasy świetności datuje się na okres od V do XV w. to przez ostatnie stulecia kraj ten znajdował się pod obcymi wpływami; Mikronezja zdobyła niepodległość stosunkowo niedawno, bo w 1986 r.