Z nauczycielem dookoła świata – Peru
11/07/2014W tym okołorównikowym kraju Dzień Nauczyciela jest obchodzony na początku lipca. Ustanowiono go na pamiątkę utworzenia pierwszej peruwiańskiej szkoły publicznej. To dzień, w którym świętują uczniowie i nauczyciele, niejednokrotnie bawiąc się wspólnie.
Nauczycieli jest wielu, nie wszyscy jednak stają się mistrzami – to powiedzenie jest chętnie powtarzane w Peru. W tym dniu nie dziwią dziesiątki kart z najlepszymi życzeniami, jakie uczniowie wręczają swoim mistrzom. Nie dziwi też widok korowodu uczniów i nauczycieli tańczących w latynoamerykańskich rytmach. Święto jednoczy szkolną społeczność także na innych polach. Popularne są na przykład zawody sportowe.
Dzień Nauczyciela w Peru został ustanowiony w 1954 r. Stosowny dekret wydał ówczesny prezydent Manuel A. Odría. Data 6 lipca została przyjęta nieprzypadkowo. To tego właśnie dnia w 1822 r. José de San Martín – bojownik o niepodległość Peru – uruchomił pierwszą publiczną szkołę. Placówka była przeznaczona dla chłopców.
Ciekawostki z Peru:
- Peruwiański system oświaty jest uznawany przez UNESCO oraz Bank Światowy za najlepszy w całej Ameryce Łacińskiej.
- Pierwsza uczelnia powstała na terenie Peru w XV w. za czasów panowania inkaskiego władcy Pachacuti; mogły się w niej uczyć wyłącznie elity; także dla dzieci arystokracji przeznaczone były placówki zakładane tu później przez Europejczyków.
- Współczesna edukacja wczesnoszkolna jest podzielona na trzy dwuletnie cykle.
- Uczelnie wyższe są utrzymywane ze specjalnych podatków nakładanych na sektory: wydobywczy, energetyczny, paliwowy, rybołówstwa i leśnictwa.