Z nauczycielem dookoła świata –Tybet
25/07/2014
Co roku z końcem lipca na Dachu Świata rozbrzmiewają gongi oznajmiające początek Yalong. Ten trzydniowy festiwal to święto edukacji, sztuki i muzyki – słowem kultury Tybetańczyków – ludu zamieszkującego najwyżej położony region świata.
Festiwal Yalong nieodłącznie związany jest z rzeką, od której zyskał swą nazwę. To właśnie dolinę rzeki Yalong uważa się za kolebkę kultury Tybetańczyków. Podczas festiwalu Tybetańczycy oddają hołd swoim przodkom i pielęgnują tradycję.
Sympozjom naukowym towarzyszą jarmarki rękodzieła, koncerty muzyki etnicznej oraz zawody sportowe. Do wydarzeń gromadzących największe tłumy należy publiczne wystawianie tradycyjnych oper tybetańskich. Najchętniej spożywanym posiłkiem jest lekko solony jogurt.
Tybetańczycy uważają Festiwal Yalong za jedno z najważniejszych świąt, które pozwala wzmacniać ich tożsamość etniczną. Kampania Wolny Tybet wraz z miejscowymi organizacjami praw człowieka wielokrotnie podkreślały, że oficjalny system edukacji, nadzorowany przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, dyskryminuje kulturę rdzennych mieszkańców regionu.
Ciekawostki z Tybetu:
- Początki systemu oświaty w Tybecie sięgają IX w., kiedy na tym terenie zaczęły powstawać pierwsze klasztory buddyjskie.
- Poza klasztorami funkcjonowały wówczas tylko dwie szkoły (obie w stołecznej Lhasie); w szkole Tsikhang kształcono dzieci arystokratów do pracy w służbach rządowych, natomiast w Tse Laptra przygotowywano chłopców do pełnienia rządowych funkcji kościelnych.
- W latach 50. XX w. chiński rząd zanotował rekordowy poziom analfabetyzmu w Tybecie – 90 proc. Z kolei według szacunków ONZ w 2003 r. wskaźnik ten wyniósł 39,5 proc.