Łódzkie MPK wpadło na pomysł, jak przygotować sobie młodą kadrę pracowniczą. Przedsiębiorstwo chce nawiązać współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi i uczyć fachu młodych ludzi. Zajęcia praktycznej nauki zawodu miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku szkolnym.

Przewoźnik z Łodzi zamierza rozpocząć współpracę ze szkołami zawodowymi, w których kształcą się potencjalni przyszli pracownicy MPK, szczególnie w następujących kierunkach: montera mechatronika, technika mechatronika, elektromontera, elektromechanika czy elektronika. MPK szuka bowiem fachowców do Zakładu Techniki oraz Zakładu Torów i Sieci.

„Kadra się zmienia, część naszych pracowników technicznych przechodzi na emeryturę, a na rynku brakuje specjalistów, których moglibyśmy zatrudnić. Stąd pomysł, by naszej przyszłej kadry poszukać już w szkołach i ją przyuczyć” – tłumaczy w „Dzienniku Łódzkim” rzecznik Sebastian Grochała.

Od dawna mówi się o problemie, jaki dotyka szkoły zawodowe, kadrę i uczniów. Zazwyczaj nauczanie sprowadza się do nabywania wiedzy teoretycznej. Coraz częściej krucho z praktyką, na której opiera się przyszła praca. Pomysł z Łodzi to szansa nie tylko na rozwój szkolnictwa zawodowego, lecz także wskazanie kierunku dla biznesu, szczególnie tego, który na lokalnym rynku stale poszukuje fachowców.

Najpierw praktyki, staże, a potem gwarantowane zatrudnienie – tak przedstawiają pomysł przedstawiciele MPK. Przewoźnik podpisał z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego list intencyjny w tej sprawie. Wspólnie zapowiadają staranie się o środki unijne na projekty wspierające te działania.