Co trzeci polski nastolatek cierpi z powodu skumulowanego zmęczenia – alarmują naukowcy. Coraz więcej młodych ludzi ucieka z zajęć szkolnych nie dla zabawy, a z przeciążenia obowiązkami. Niemal 40 proc. uczniów przyznaje, że wagaruje z potrzeby odpoczynku.

Ból głowy, osłabienie czy brak apetytu z początku mogą wydawać się niegroźnymi dolegliwościami. Jednak nasilone mogą sygnalizować przemęczenie młodego organizmu.
„Chroniczne zmęczenie często obserwuję też wśród młodych ludzi z medyczną diagnozą typu przewlekłe atopowe zapalenia skóry, na które nie pomagają standardowe kuracje, czy uporczywe bóle zębów, choć wszystkie zęby są wyleczone. Może dlatego, że skutkiem przewlekłego zmęczenia jest osłabienie systemu immunologicznego” – powiedziała „Polityce” Monika Winek, psychoterapeuta i psycholog szkolny. Jak podaje tygodnik, z badań naukowych wynika również, że częściej ofiarami przemęczenia są chłopcy niż dziewczęta.

Sytuację współczesnych nastolatków przeanalizowały dwie badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego: dr hab. Anna Oleszkowicz oraz dr hab. Alicja Senejko. Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się ich książka Psychologia dorastania. Autorki wskazują w niej nie tylko na skalę problemu, lecz także charakteryzują między innymi zmiany w zakresie relacji z rówieśnikami i dorosłymi oraz wymagania, jakie stawia przed młodzieżą system edukacji i rynek pracy.