Po bardzo popularnej i świetnie ocenionej planszowej „Kolejce” Instytut Pamięci Narodowej kontynuuje podbój świat gier. Właśnie wydał „ZnajZnak” – zabawę, która ma pomóc najmłodszym i trochę starszym w rozpoznawaniu i nazywaniu ważnych polskich symboli. Od 1 września wznowiony zostanie projekt bezpłatnej wysyłki gry „ZnajZnak” do szkół.

Żyjemy w świecie pełnym różnego rodzaju znaków. Otaczają nas logotypy, charakterystyczne kolory, formy. Nie są one jedynie znakami dnia dzisiejszego, część z nich wywodzi się sprzed wielu, wielu lat. Nie wszyscy jednak, zwłaszcza najmłodsi, są w stanie odpowiednio nazwać symbole narodowe i te związane z życiem publicznym.

Jak pisze dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN: „Nie da się sprawnie poruszać po historii bez znajomości podstawowego kodu symboli i znaków. Jest on powszechny nie tylko w publikacjach dotyczących historii, ale także w otaczającym nas świecie: na pomnikach i tablicach memoratywnych, w literaturze, mediach”.

Edukacyjna gra „ZnajZnak” jest przeznaczona dla najmłodszych ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Składa się ze 132 kart, a na każdej z nich umieszczono 12 różnych symboli. Gracze wykładają po jednej karcie na stół, następnie próbują odszukać identyczny znak na innej karcie. Młodsze dzieci mogą się skupić tylko na odnajdywaniu tych samych symboli. Starsi gracze zaś mają za zadanie nie tylko wskazać wspólne elementy, ale także podać ich nazwę, aby wygrać partię. Pomocą są karty z opisami symboli. Rozgrywkę wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart.

Dzięki grze „ZnajZnak” uczniowie mają okazję poznać między innymi symbol Polski Walczącej, Milicji Obywatelskiej. Młodzi gracze uczą się także w ten sposób rozpoznawać sylwetki osób, które zapisały się na kartach historii, takich jak Lech Wałęsa, generał Jaruzelski i wielu innych.

Gra z pewnością urozmaici najmłodszym naukę historii Polski, ale i starszym graczom przypadnie do gustu.

Szczegóły można znaleźć na stronie ipn.gov.pl.