Co wiemy i czego nie wiemy w sprawie bezpłatnych komputerów dla szkół
06/02/2023Bezpłatne komputery dla szkół mają trafić do 370 tysięcy uczniów. Do końca III kwartału 2023 r. zaplanowano przekazanie laptopów dla wszystkich nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniów, którzy we wrześniu 2023 r. rozpoczną naukę w IV klasie szkoły podstawowej. Nowe laptopy przekazane czwartoklasistom przejdą na ich własność i będą im służyć od IV do VIII klasy szkoły podstawowej. Co wiemy na temat przekazania laptopów nauczycielom i uczniom?
Komputery dla nauczycieli i uczniów IV klasy szkoły podstawowej – w pytaniach i odpowiedziach
Dlaczego bezpłatne laptopy maja być przekazane uczniom klas czwartych?
W komputery mają być wyposażeni uczniowie klas czwartych ze względu na:
- naukę większej liczby przedmiotów niż w klasach 1–3;
- zajęcia z informatyki;
- podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
- rozwijanie umiejętności cyfrowych na różnych lekcjach.
Czy wszyscy nauczyciele otrzymają bezpłatne komputery?
Do końca III kwartału 2023 roku zaplanowano dostarczenie komputerów dla 465 000 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz 365 000 uczniów, którzy we wrześniu 2023 roku rozpoczną naukę w IV klasie szkoły podstawowej. Zestawienie dotyczące liczby komputerów służbowych, przeznaczonych do użytku nauczycieli, które należy przekazać do danego organu prowadzącego, zostanie opracowane na podstawie danych przekazanych przez szkoły i organy prowadzące do systemu informacji oświatowej oraz specjalnej ankiety, udostępnionej szkołom w strefie pracownika systemu informacji oświatowej.
W jaki sposób będzie przeprowadzona dystrybucja komputerów?
Zakup komputerów dla nauczycieli i uczniów zaplanowano w ramach centralnych postępowań przetargowych przeprowadzonych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Zakupione komputery zostaną dostarczone przez wykonawców bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. Planowane jest podpisanie umów pomiędzy KPRM/COAR a organami prowadzącymi szkoły, na mocy których komputery zostaną przekazane organom prowadzącym szkoły.
Sprzęt trafi do szkół, a potem na własność do młodych ludzi. Zależy nam na tym, by uszczegółowić zasady, na jakich będzie przekazywany. Będzie to opisane w ustawie, nad którą pracuje teraz minister Paweł Lewandowski – oznajmia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Jakie komputery trafią do uczniów?
Postępowanie przetargowe w sprawie dostarczenia laptopów uczniom zostało już rozpoczęte i do 22 lutego będą przyjmowane wnioski od potencjalnych oferentów.
Sprzęt dostarczony uczniom musi być fabrycznie nowy i zapakowany, nie mogą to być zatem np. komputery poleasingowe. Wymagania techniczne dotyczące laptopów to co najmniej 8 GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 16 GB oraz dysk typu SSD o minimalnej pojemności 256 GB. Laptopy muszą mieć matową matrycę o przekątnej co najmniej 13 cali, wbudowaną kamerę HD i zasilacz USB-C, a także zainstalowany przez producenta legalny system operacyjny. Maksymalna waga komputera nie może przekraczać 2,5 kg (bez zasilacza). Firma, która dostarczy komputery, ma udzielić na nie minimum trzyletniej gwarancji. Serwis będzie świadczony w Polsce, a czas reakcji na zgłoszenie usterki wynosi jeden dzień roboczy. Naprawa ma się odbywać w miejscu użytkowania. Jeśli nie uda się jej wykonać, uczeń powinien dostać urządzenie zastępcze.
Na podstawie danych zawartych w zamówieniu można zakładać, że wartość laptopa będzie opiewać na ok 2 tys. zł plus VAT za sztukę, kryterium wyboru ma być cena.
Załączamy minimalną specyfikację techniczną sprzętu i oprogramowania ustaloną przez zamawiającego (KPRM), która znajduje się w pliku Specyfikacja Warunków Zamówienia TUTAJ, na stronach 28–30.
Naprawy, kradzieże, gwarancja – kto ponosi odpowiedzialność na przekazany uczniom sprzęt?
Zgodnie z wypowiedzią Janusza Cieszyńskiego, komputery mają być objęte 3-letnią gwarancją. Na pytanie odnośnie, kradzieży, uszkodzenia, pełnomocnik rządu odpowiedział następująco:
To jest sprzęt, który będzie przekazany rodzinom na własność. Czyli odpowiedzialność za sprzęt leży po stronie rodzica. Ale gdyby sprzęt trafił do szkół i dziecko uszkodziłoby go w domu, to dyrektor też zwróciłby się do rodziców po rekompensatę. Ufamy polskim rodzinom i jestem przekonany, że ten sprzęt powinien trafić bezpośrednio do nich, a nie na stan szkół. Mamy zresztą bardzo niedobre doświadczenia z sytuacji, gdy sprzęt był wypożyczany. Z rozmów z dyrektorami szkół wynika, że często sprzęt z wypożyczeń w ramach programu „Zdalna szkoła” wracał w stanie, w którym się nie nadawał do użytku.
Hanna Janowicz z poznańskiego wydziału oświaty (komputery ma dostać tam ok. 5,7 tys. uczniów) zwraca uwagę na pytania dotyczące mechanizmów weryfikacji właściwego korzystania ze sprzętu. Podkreśla, że ani samorząd, ani szkoła nie mogą obecnie tworzyć jakichkolwiek regulaminów czy zasad użytkowania. Kwestią otwartą pozostaje, czy program obejmie uczniów z Ukrainy oraz dzieci, które pojawią się w polskim systemie edukacji w ciągu roku – podkreśla Hanna Janowicz.
Wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi:
Czy laptopy dla uczniów szkół specjalnych będą miały dostosowania?
Kto miałby się zajmować administrowaniem tymi komputerami?
Zachęcamy Państwa do zadawania pytań dotyczących kwestii przekazania komputerów szkołom. Postaramy się na nie odpowiedzieć na łamach naszego Newslettera Kuriera Edukacyjnego. Zachęcamy do śledzenia naszych stron i konta na Facebooku, gdzie zawsze znajdą Państwo najnowsze informacje dotyczące edukacji.
Źródła:
- Komputery dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej – konferencja prasowa z udziałem ministra Przemysława Czarnka, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komputery-dla-uczniow-iv-klasy-szkoly-podstawowej--konferencja-prasowa-z-udzialem-ministra-przemyslawa-czarnka (dostęp: 31.01.2023).
- Centrum Obsługi Administracji Rządowej, Postępowanie 2023/17 – Dostawa sprzętu komputerowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem na potrzeby organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe, https://zamowienia.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/381702/dostawa-sprzetu-komputerowego-wraz-z-niezbednym-oprogramowaniem-na-potrzeby-organow-prowadzacych-szkoly-i-placowki-oswiatowe (dostęp: 31.01.2023).
- Bezpłatne komputery dla szkół, szczegóły projektu, Wszystko Co Najważniejsze, https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/bezplatne-komputery-dla-szkol-szczegoly-projektu/ (dostęp: 31.01.2023).
- Cieszyński o laptopach dla uczniów: Sprzęt trafi do szkół, a potem na własność do młodych ludzi [WYWIAD] Dziennik Gazeta Prawna, https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/8649693,laptop-dla-ucznia-komputer-czwarta-klasa-cieszynski.html (dostęp: 31.01.2023).
- Paulina Nowosielska, Anna Wittenberg, Laptopy dla IV klas. Jakie komputery dostaną uczniowie i kto będzie nimi administrował?, Forsal, https://forsal.pl/lifestyle/edukacja/artykuly/8648315,laptopy-dla-iv-klas-co-wiadomo-o-rzadowym-programie.html (dostęp: 31.01.2023).