Edukacja zdalna budzi wiele obaw oraz jest tematem szerokiej dyskusji. Wywołuje skrajne emocje zarówno wśród społeczności szkolnej, jak i rodziców. Zdalne wprowadzanie przez nauczyciela zupełnie nowego, nieznanego uczniowi narzędzia może stanowić nie tylko duży problem, lecz także źródło dodatkowego stresu. Gdzie zatem szukać realnego rozwiązania dla nauczania na odległość?

 

Edukacja zdalna – o tym się mówi 

W ostatnich tygodniach w mediach pojawia się nieustannie hasło „zdalne nauczanie”. Czy nowoczesne narzędzia są w stanie przenieść szkołę do domu? „Dom zawsze był dla nich [uczniów – przyp. red.] domem, a szkoła zawsze była szkołą. To bardzo długi proces, by dzieci to zrozumiały i się tego nauczyły” ‒ mówi Joanna Białobrzeska, nauczycielka z Warszawy, która od 35 lat zajmuje się edukacją.

Co w takim razie należy zrobić, by zniwelować skutki trudnej sytuacji wymuszającej pozostanie w domach? Kluczem jest prowadzenie właściwej komunikacji ‒ podtrzymującej relację nauczyciel – uczeń. Zdaniem Pani Joanny i szerokiego grona pedagogów komentujących nauczanie on-line nie da się w parę dni zmienić wszystkich metod, które przez lata sprawdzały się na żywo – w szkole.

Narzędzie służące celom edukacji zarówno w szkole, jak i w domu to podręcznik. Jest on szeroko dostępny dla wszystkich uczniów i dobrze znany, a także nie wymaga dostępu do komputera oraz internetu. Proponujemy Państwu schemat lekcji zdalnej, którego podstawą są tradycyjne podręczniki szkolne.
 

Schemat lekcji zdalnej

Przedstawiamy Państwu schemat lekcji zdalnej i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wysyłając wiadomości do uczniów. Najłatwiej można to zrobić przesyłając go e-mailem lub wybranym komunikatorem. Innym sposobem może być również przygotowanie schematu lekcji dla uczniów na jednej kartce A4, zrobienie mu zdjęcia i wysłanie go uczniom lub ich rodzicom jako MMS-a albo jako załącznik do e-maila.
 

Zachęcamy do zapoznania się ze schematem lekcji zdalnej w wersji edytowalnej
 

  SCHEMAT LEKCJI ZDALNEJ - SZKOŁA PODSTAWOWA - szablon         SCHEMAT LEKCJI ZDALNEJ - SZKOŁA PONADPODSTAWOWA- szablon

 

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony operon.pl/edukacjazdalna, na której znajdą Państwo przykładowy schemat lekcji zdalnej
oraz informacje dotyczące zdalnego nauczania.

Proponowany schemat lekcji jest pewnego rodzaju szablonem, który może być wykorzystany przez Państwa dowolnie. Jesteśmy świadomi występujących ograniczeń związanych chociażby z dostępem uczniów do internetu. Z tego względu proponujemy narzędzie uniwersalne, które w elastyczny sposób może być modyfikowane. Zamieszczamy opcjonalne linki do stron z dodatkowymi materiałami do wykorzystania w miarę możliwości i potrzeb uczniów.
 

Ważne jest to, by być – choćby zdalnie

Wśród wielu wypowiedzi można znaleźć jedną uniwersalną myśl – ważne jest to, by być. Nauczyciele i rodzice zgodnie twierdzą, że platformy nie zastąpią ludzi. Są one tylko środkiem i jako narzędzia mogą pomóc, dlatego warto się uczyć ich obsługi. Jednak nic nie zastąpi zwyczajnej obecności – choćby zdalnej.

Opisane powyżej proste rozwiązania są formami pozwalającymi na podtrzymanie kontaktu z uczniami pomimo zamknięcia szkół. Wśród grona pedagogów są osoby, które wyjątkowo dobrze odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości i chcą dzielić się przygotowanymi materiałami.

Do takich nauczycieli należy między innymi Pan Mariusz Polowy, nauczyciel języka polskiego w klasie V, który realizuje lekcje na swoim kanale
uczeń sam w domu. W tym samym czasie uczniowie pracują w domach, korzystając z zeszytów ćwiczeń i podręczników. Pan Mariusz przyznaje, że ta metoda jest bardzo dobrze odbierana przez uczniów, a również on czerpie z niej satysfakcję.
 

nauka zdalna

Zachęcamy Państwa do kontaktu (edukacjazdalna@operon.pl) oraz dzielenia się z nami swoimi metodami oraz pomysłami dotyczącymi edukacji zdalnej, która jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla całej społeczności szkolnej, jak i dla rodziców.
 

Więcej na: operon.pl/edukacjazdalna.