mloda dziewczyna mysli ksiazki zolte tlo
Jak będzie wyglądać matura 2022? To pytanie nurtuje nie tylko tegorocznych maturzystów, lecz także tysiące przygotowujących do egzaminów nauczycieli oraz rodziców, którzy ich wspierają. Pomocą wybieraną co roku przez maturzystów są publikacje: vademecum oraz testy i arkusze, które od lat towarzyszą uczniom w kluczowych miesiącach poprzedzających egzamin dojrzałości. Co wiemy na temat matury 2022 i dlaczego warto sięgnąć po publikacje przygotowujące do tego egzaminu? 

 

Matura 2022 – jak będzie wyglądać? 

Wspomnienie przygotowań maturalnych oraz same egzaminy zostają z nami na całe życie. To pierwszy tak ważny egzamin, od którego zależy wybór dalszej drogi życiowej. W związku z tym maturze nieodłącznie towarzyszy stres. Dodatkowo nad tegorocznymi egzaminami maturalnymi wisi widmo minionego roku – wielomiesięcznej edukacji zdalnej. W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 egzamin maturalny zostanie przeprowadzony na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych. Obejmują one zawężony katalog zagadnień w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Tegoroczne wymagania egzaminacyjne będą tożsame z wymaganiami na rok szkolny 2020/2021.

Ustawodawca zakłada, że podobnie jak w ubiegłym roku, w bieżącym roku szkolnym egzamin maturalny zostanie przeprowadzony tylko w części pisemnej. Do części ustnej egzaminu będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy:

  • aplikują na uczelnię zagraniczną i w postępowaniu rekrutacyjnym są zobowiązani przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego,
  • są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

 

Vademecum oraz testy i arkusze – sprawdzona pomoc w przygotowaniach do matury 2022

W skład zestawów przygotowujących do matury z poszczególnych przedmiotów wchodzą vademecum oraz testy i arkusze.

Vademecum to kompendium wiedzy z konkretnego przedmiotu. W każdym jego dziale znajdują się informacje wskazane w podstawie programowej, które obowiązują na egzaminie maturalnym. W publikacji można znaleźć mapy, grafiki, zdjęcia, tabele, spisy postaci, dat, wydarzeń, wzorów, zasad czy praw, uporządkowanych w taki sposób, aby ułatwiać naukę. Po każdym dziale znajdują się zadania maturalne rozwiązane krok po kroku. Dzięki tym publikacjom uczeń nie musi wracać do podręczników z poprzednich lat nauki – ma wszystko w jednym miejscu.

Do każdego vademecum dołączono kod dostępu do interaktywnej platformy edukacyjnej ‒ GieldaMaturalna.pl ‒ która pomaga w przygotowaniach do egzaminu maturalnego w ciekawy i skuteczny sposób.

Testy i arkusze maturalne są publikacją, w której znajdują się testy z zadaniami maturalnymi z poszczególnych działów omawianych podczas nauki w klasach 1–3. Na końcu publikacji umieszczono arkusze maturalne z zdaniami ze wszystkich lat nauki. Dzięki temu uczeń przygotowujący się do matury z biologii może najpierw stopniowo powtarzać dany dział, np. genetykę, a dopiero w dalszej części publikacji sprawdzać poziom wiedzy ze wszystkich działów biologii – przez rozwiązanie arkusza. Do zadań dołączono odpowiedzi, więc uczeń może rozwiązywać zadania samodzielnie. Systematyczna nauka do matury jest niezwykle ważna, dlatego przygotowano dla maturzystów testy i arkusze z każdego przedmiotu.

W księgarni internetowej Wydawnictwa Operon dostępny jest pakiet obowiązkowy składający się z czterech publikacji – dwóch kompletów testów maturalnych i vademecum do przedmiotów zdawanych przez wszystkich maturzystów, czyli języka polskiego i matematyki. Przy zakupie pakietu obowiązkowego w księgarni Operonu nie trzeba płacić za dostawę. Jak co roku dostępne są również pakiety przedmiotowe.
 

baner matura

 

Przygotowania do matury 2022 ruszyły!

Wieloletnia obecność Wydawnictwa Operon na rynku oraz dobra współpraca z nauczycielami pozwoliła opracować publikacje, które skutecznie przygotowują uczniów do egzaminów, są przystosowane do ich potrzeb i sposobu uczenia się. Od lat Wydawnictwo z sukcesem organizuje również Próbną Maturę z Operonem, w której biorą udział tysiące uczniów zdających egzaminy państwowe w danym roku szkolnym.  Udział uczniów w egzaminie próbnym pozwala na określenie umiejętności i zagadnień, które maturzyści opanowali dobrze, oraz wskazanie tych, z którymi mają trudności, wymagających powtórzenia. Próbna Matura z Operonem może również pomóc maturzystom w wyborze przedmiotów zdawanych na egzaminie państwowym oraz być czynnikiem motywującym do nauki. O tym, dlaczego warto zgłosić swoją szkołę do Próbnej Matury z Operonem, więcej można przeczytać TUTAJ.
 

baner zapisy PM

 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu otrzymają Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.