W przyszłym roku absolwenci klas ósmych szkół podstawowych podobnie jak w roku obecnym będą mierzyć się z problemem kumulacji roczników i związaną tym ograniczoną liczbą miejsc dostępnych w szkołach ponadpodstawowych. Do szkół ponadpodstawowych wybierają się uczniowie, którzy naukę rozpoczęli jako sześciolatkowie oraz tacy, którzy poszli do szkoły w wieku siedmiu lat. W obliczu tego wyzwania wynik egzaminu ósmoklasisty jest istotnym czynnikiem warunkującym dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

baner PEO

Z tego względu przeprowadzanie diagnoz czy próbnych egzaminów zyskuje na znaczeniu – ich wyniki dostarczą nauczycielom cennej wiedzy na temat tego, co uczniowie powinni powtórzyć, natomiast dla uczniów będą silnym bodźcem motywacyjnym do nauki.

W 2023 r. państwowy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 23–25 maja i zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. oraz w Aneksie do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego obowiązujący w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024. Arkusze egzaminacyjne przygotowane przez wydawnictwo Operon są zgodne z aktualnymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznego państwowego egzaminu ósmoklasisty znajdą Państwo w artykule oraz załączonej w nim prezentacji TUTAJ

 
Korzyści z przystąpienia do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbywa się w tysiącach szkół w całej Polsce, przez co umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty w skali ogólnopolskiej, w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Ósmoklasiści mają dzięki temu szansę sprawdzić swoją wiedzę, umiejętność rozwiązywania zadań z zachowaniem rygoru czasowego, oswajają stres oraz uświadamiają sobie, że egzamin nadchodzi wielkimi krokami. Próbny egzamin skutecznie mobilizuje uczniów do nauki, uczy ich planowania i w porę pomaga im uświadomić, ile mają czasu na nadrobienie zaległości.

W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasistyz Operonem odbędzie się w dniach 68 grudnia 2022 r. według następującego harmonogramu:

6 grudnia – język polski;
7 grudnia – matematyka;
8 grudnia – język angielski i język niemiecki.

Szkoły biorące udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty mają możliwość sprawdzenia wszystkich aspektów organizacyjnych przy przeprowadzeniu egzaminu tej rangi,a uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu. Dlatego zachęcamy Państwa, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyj­nej:

  • zorganizować losowanie miejsc przez uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną,
  • wprowadzić zakaz wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną,
  • wymagać stroju galowego.

 
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowo uroczysty charakter. Dyrektorzy i nauczyciele mają szansę  porównać poziom zdawalności egzaminu próbnego z innymi szkołami w całej Polsce (po przeprowadzonym egzaminie próbnym udostępniane są raporty, statystyki i rankingi szkół).

Nauczyciele ze szkół biorących udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem otrzymają w marcu 2023 r. możliwość pobrania z platformy www.egzaminy.operon.pl dodatkowych arkuszy egzaminacyjnych oraz wprowadzenia wyników do panelu. II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty może ponownie zweryfikować postępy uczniów w nauce. Wybór sposobu wykorzystania dodatkowych arkuszy pozostawiamy Państwu – można przeprowadzić w szkole kolejny egzamin próbny w dowolnie ustalonym terminie, wypełnić zadania z arkusza z uczniami podczas zajęć czy przekazać go uczniom do pracy w domu. Nauczyciel ma dzięki temu możliwość dodatkowej weryfikacji stanu przygotowania uczniów do egzaminu.

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października 2022 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

baner peo zapisy

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl.