XVI edycja Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem odbędzie się 9 maja 2024 r. Jak będzie przebiegał sprawdzian oraz jakie wsparcie otrzymają zgłoszone do niego szkoły?

 

Przebieg Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem

Przed nami kolejna, już XVI edycja Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem (OSKT), która odbędzie się 9 maja. OSKT będzie składał się z dwóch części podstawowych - języka polskiego i matematyki – oraz z części dodatkowej – minitestu z przyrody.

OSKT to sprawdzian, z którego uczeń, opiekun i nauczyciel otrzymują rzetelną informację zwrotną, a nie ocenę. Sprawdzian pozwala skutecznie podsumować umiejętności ucznia w następujących obszarach:

  • czytanie ze zrozumieniem – korzystanie z informacji, analiza i interpretacja,
  • słuchanie ze zrozumieniem,
  • pisanie – tworzenie wypowiedzi,
  • wiedza o języku,
  • liczenie i sprawność rachunkowa,
  • praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych,
  • rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych,
  • obserwacje przyrodnicze oraz ich analiza. 

Na rozwiązanie części pierwszej testu z języka polskiego – z zakresu słuchania ze zrozumieniem – uczniowie mają 15 minut, a na wykonanie części drugiej – z zakresu czytania ze zrozumieniem – 35 minut. Pomiędzy częściami zalecamy 5 minut przerwy. Na rozwiązanie zadań z zakresu matematyki uczniowie mają 45 minut. Między językiem polskim a matematyką należy zrobić 15 minut przerwy. Test z przyrody, trwający 20 minut, może odbyć się tuż po teście z matematyki lub w innym dowolnie wybranym przez nauczyciela terminie, na przykład podczas lekcji.

Ważną częścią OSKT są dodatkowe pomoce, takie jak film z Bratkiem oraz bajka Bratka. Rekomendowane jest aby, sprawdzian był poprzedzony projekcją filmu z elementami relaksacyjnymi i motywującymi. Natomiast po sprawdzianie zalecamy odczytanie opowiadania i przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów”; pozwoli to wyciszyć i uspokoić emocje najmłodszych uczniów.

Harmonogram znajdą Państwo także na stronie TUTAJ.

Po sprawdzianie, 10 maja następuje:
  • opublikowanie na egzaminy.operon.pl kluczy odpowiedzi, kartotek i kart oceniania kształtującego wraz z instrukcją;
  • uruchomienie panelu do wprowadzania wyników dla nauczycieli (egzaminy.operon.pl); panel umożliwia sporządzenie raportu z wyników sprawdzianu oraz pozwala nauczycielom sformułować ocenę opisową i wnioski do dalszej pracy z uczniem; wystarczy zalogować się lub założyć konto na platformie operon.pl;
  • udostępnienie ogólnopolskich raportów podsumowujących wyniki sprawdzianu.

 
Szkołę można zapisać do OSKT przez panel rejestracyjny dostępny po zalogowaniu się na konto Operon: https://egzaminy.operon.pl/index/zapisy/trzecioklasista.
 

Z A P I S Z  S Z K O Ł Ę

 
Wsparciem w rozwijaniu kompetencji uczniów zarówno w szkole, jak i w domu jest publikacja „Testy 3-klasisty. Ćwiczenia i odpowiedzi”, która zapewnia uczniom ostatniej klasy edukacji wczesnoszkolnej regularne ćwiczenia. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule TUTAJ.