Już jutro o godzinie 9.00 maturzyści z całej Polski zmierzą się z tym, co czeka ich na próbnym egzaminie maturalnym. Próbna Matura z Operonem rozpoczyna się egzaminem z języka polskiego. Jako organizator ustaliliśmy niezbędną procedurę, do której przestrzegania są zobowiązane wszystkie szkoły biorące udział w egzaminie próbnym.

jutro matura

Jak wygląda harmonogram tegorocznej edycji Próbnej Matury z Operonem?

W tym roku Próbna Matura z Operonem odbędzie się w dniach 22–25 listopada 2022 r. według harmonogramu, zgodnie z formułami 2015 i 2023.

22 listopada – język polski

godz. 09.00: Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym – 170 minut (formuła 2015) i 240 minut (formuła 2023)

godz. 14.00: Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym – 180 minut (formuła 2015) i 210 minut (formuła 2023)

 

23 listopada – matematyka

godz. 09.00: Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 170 minut (formuła 2015) i 180 minut (formuła 2023)

godz. 14.00: Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)

 

24 listopada– język angielski i język niemiecki

godz. 09.00: Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)

godz. 14.00: Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut) 

 

25 listopada– przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie

godz. 09.00: Egzamin z przedmiotów dodatkowych (180 minut), w tym z informatyki (210 minut)

 

Egzamin z informatyki w formule 2015 składa się z dwóch części ‒ pierwsza trwa 60 minut i obejmuje zestaw zadań rozwiązywanych bez użycia komputera, a druga – 150 minut i polega na rozwiązywaniu zadań przy użyciu komputera. Egzamin z informatyki w formule 2023 składa się z jednego arkusza, w tym z zadań rozwiązywanych przy użycia komputera, i trwa 210 minut.

Harmonogram znajdą Państwo również TUTAJ.

 
Próbna Matura z Operonem to próba generalna przed egzaminem państwowym

Arkusze egzaminacyjne przygotowane przez wydawnictwo Operon zostały opracowane przez doświadczonych autorów, zgodnie z najnowszymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego, arkusze zostały dostarczone w formie papierowej do szkół w całej Polsce i będą przebiegać zgodnie z ustalonym harmonogramem w tym samym czasie.

Wszystkie szkoły biorące udział w Próbnej Maturze z Operonem zachęcamy do tego, by przeprowadziły egzamin zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a więc do:

  • otwarcia odpowiedniej paczki w dniu danego egzaminu, nie wcześniej niż o godzinie 8.30;
  • losowania miejsc;
  • wprowadzenia zakazu wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną, by uczniowie nie korzystali z dodatkowej pomocy i nie przesyłali zdjęć zadań innym uczniom. W tym celu należy wywiesić na drzwiach sali plakat znajdujący się w paczce;
  • wprowadzenia wymogu stroju galowego.

 
Wraz z arkuszami są dostarczane instrukcje dla dyrektora, nauczyciela oraz dla zespołu nadzorującego przebieg egzaminu z informatyki, dotyczące przebiegu egzaminów oraz zawierające najważniejsze informacje.
 

„Maturalne rozterki”? 

Jak oceniać nowy arkusz maturalny? Jak przepracować z uczniami powtarzalne typy zadań? Jak ich nauczyć budowania odpowiedzi, za które zyskają więcej punktów? Odpowiedzi na te pytania uzyskają Państwo podczas webinarów „Maturalne rozterki”.

Już w najbliższy czwartek 24 listopada o godz. 18.00 na platformie Mobilna szkoła odbędzie się pierwszy z cyklu webinar „Maturalne rozterki polonisty, czyli o ocenianiu nowego arkusza maturalnego”. Spotkanie poprowadzi Izabela Tomczyk-Spólna – polonistka, wieloletnia edukatorka OKE oraz przewodnicząca zespołu egzaminacyjnego ds. matury z języka polskiego. Więcej na temat webinarów przeczytają Państwo TUTAJ.

 

Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór!