Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów? Od zapoznania się z naszym programem przygotowań do egzaminu ósmoklasisty, który rozpoczyna się już od szóstej klasy! W tym roku weryfikacja stanu wiedzy i postępów uczniów zdaje się być jeszcze bardziej potrzebna niż w latach ubiegłych. Tegoroczni uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty przez wiele miesięcy uczyli się zdalnie. Z tego względu przeprowadzanie diagnoz czy próbnych egzaminów zyskuje na znaczeniu – ich wyniki dostarczą nauczycielom cennej wiedzy na temat tego, co uczniowie powinni powtórzyć, natomiast dla uczniów będą silnym bodźcem motywacyjnym do nauki.

 

W 2022 roku państwowy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24–26 maja. Egzamin ósmoklasisty w 2022 r. zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. Arkusze egzaminacyjne przygotowane przez wydawnictwo Operon są zgodne z aktualnymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznego państwowego egzaminu ósmoklasisty znajdą Państwo w artykule oraz załączonej w nim prezentacji TUTAJ
 

Dlaczego warto zgłosić szkołę do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty?

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbywa się w tysiącach szkół w całej Polsce, przez co umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty w skali ogólnopolskiej, w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Ósmoklasiści mają dzięki temu szansę sprawdzić swoją wiedzę, umiejętność rozwiązywania zadań z zachowaniem rygoru czasowego, oswajają stres oraz uświadamiają sobie, że egzamin nadchodzi wielkimi krokami. Skutecznie mobilizuje to uczniów do nauki, uczy planowania i pomaga w porę uświadomić im, że mają jeszcze czas na to, by nadrobić zaległości. W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasistyz Operonem odbędzie się w dniach 68 grudnia 2021 r. według następującego harmonogramu:

6 grudnia – język polski;

7 grudnia – matematyka;

8 grudnia – język angielski i język niemiecki.

Szkoły biorące udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty mają możliwość sprawdzenia wszystkich aspektów organizacyjnych,a uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu. Dlatego zachęcamy Państwa, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyj­nej:

  • zorganizować losowanie miejsc przez uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną,
  • wprowadzić zakaz wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną,
  • wymagać stroju galowego.

 
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowo uroczysty charakter. Dyrektorzy i nauczyciela mają szansę dokonać analizy porównawczej z zakresu poziomu zdawalności egzaminu próbnego z innymi szkołami w całej Polsce (po przeprowadzonym egzaminie próbnym udostępniane są raporty, statystyki i rankingi szkół).

Po przeprowadzonym egzaminie próbnym i wprowadzeniu wyników do specjalnego systemu nauczyciel:

  • w prosty i szybki sposób wygeneruje przejrzyste raporty i podsumowania. Będą one nie tylko wartościowym materiałem diagnostycznym, lecz także istotną informacją o postępach ucznia do przekazania rodzicom podczas zebrań;
  • ma możliwość wydrukowania planu powtórzeniowego dla klasy oraz indywidualnych planów powtórzeniowych dla poszczególnych uczniów. Są to specjalnie dobrane zestawy zadań dostosowanych do obszarów oznaczonych w raporcie jako wymagające poprawy. Plan powtórzeniowy można wykorzystać na lekcjach z całą klasą, rozdać uczniom jako pracę domową lub użyć według własnego uznania.

 
Nauczyciele ze szkół biorących udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem otrzymają w marcu 2022 r. możliwość pobrania z platformy www.egzaminy.operon.pl dodatkowych arkuszy egzaminacyjnych oraz wprowadzenia wyników do panelu. II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty może ponownie zweryfikować postępy uczniów w nauce. Wybór sposobu wykorzystania dodatkowych arkuszy pozostawiamy Państwu – można przeprowadzić w szkole kolejny egzamin próbny w dowolnie ustalonym terminie, wypełnić zadania z arkusza z uczniami podczas zajęć czy przekazać go uczniom do pracy w domu. Nauczyciel ma dzięki temu możliwość dodatkowej weryfikacji stanu przygotowania uczniów do egzaminu.
 

Program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem jest elementem programu przygotowań do egzaminu ósmoklasisty, który pomaga nauczycielom skutecznie przeprowadzić uczniów przez cały proces nauki do egzaminu ósmoklasisty. Wspiera nauczyciela w planowaniu pracy i obserwacji jej efektów. Program rozpoczyna się już od 6 klasy. Jego elementami są:

  1. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty – 6–8.12.2021 r. – stanowiący próbę generalną i wierne odwzorowanie państwowego egzaminu ósmoklasisty.
  2. Materiał sprawdzający – diagnozy i testy z języka polskiego i matematyki dla uczniów klas 6–8 szkoły podstawowej. Są toprzekrojowe testy weryfikujące wiedzę, przeprowadzane na początku roku szkolnego; w klasie 6 diagnoza składa się z 12 zadań i można ją przeprowadzić w ciągu 45 minut; w klasach 7 i 8 test liczy maksymalnie 21 zadań do rozwiązania w ciągu 90 minut.
  3. Profil ucznia – tworzony za pomocą specjalnej platformy do wpisywania przez nauczyciela wyników diagnoz i testów. Umożliwia śledzenie postępów każdego ucznia oraz daje możliwość indywidualnego podejścia do pracy z uczniem.
program wspierajacy

Jak zmienią się warunki przeprowadzenia Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem w sytuacji przejścia szkoły w tryb edukacji zdalnej? 

Zdecydowana większość szkół podstawowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym.Jak podaje MEiN – 94,3% szkół prowadzi zajęcia tradycyjnie w szkołach. Daje to nadzieję na szkolny powrót do normalności i przeprowadzenie egzaminu próbnego stacjonarnie w szkołach. W związku z tym wyznaczone terminy egzaminów próbnych zobowiązują zgłoszone do nich szkoły do ich przeprowadzenia zgodnie z przedstawionym harmonogramem oraz procedurami. Zapewni to wierne odwzorowanie egzaminów państwowych i tym samym będzie stanowić próbę generalną przeprowadzaną przez wszystkie szkoły w Polsce. 

Na bieżąco śledzimy sytuację. Jeśli przeprowadzenie egzaminów próbnych nie będzie możliwe w wyznaczonych wcześniej terminach, decyzję dotyczącą daty ich przeprowadzenia podejmie Dyrektor szkoły. Wszystkie szkoły zgłoszone do egzaminów próbnych mają zagwarantowane otrzymanie arkuszy egzaminacyjnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej, wraz z zasadami oceniania. Szkołom biorącym udział w egzaminie próbnym zostaną również udostępnione dodatkowe arkusze (w wersji elektronicznej PDF) w marcu 2022 r. do przeprowadzenia drugiej edycji egzaminu w celu weryfikacji postępów uczniów.

Arkusze wraz z odpowiedziami nie będą w tym roku publikowane na stronach internetowych oraz serwisach Wydawnictwa Operon. Zostaną przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.
 

Jak zgłosić szkołę do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem?

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października 2021 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

ostatni tydzien zapisow

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl.