Program przygotowań do państwowego egzaminu ósmoklasisty, w tym udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty, to wiele korzyści dla ucznia, nauczyciela i dyrektorów szkół. Zapisy trwają do 30 października 2019.

 

Korzyści programu przygotowań do egzaminu ósmoklasisty
infografika
Korzyści dla nauczyciela

Na program przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty rozpoczynający się już od szóstej klasy składają się następujące elementy:

Diagnoza – przekrojowy test weryfikujący wiedzę przeprowadzany na początku roku szkolnego; w klasie szóstej składa się z 12 zadań i można go przeprowadzić w ciągu 45 minut; w klasach siódmej i ósmej test liczy maksymalnie 21 zadań do rozwiązania w ciągu 90 minut.
 

Testy 1, 2, 3, 4 – testy w formie zestawu zadań typu egzaminacyjnego obejmujące materiał realizowany zgodnie z harmonogramem podstawy programowej.

Profil ucznia – specjalna platforma do wpisywania przez nauczyciela wyników diagnozy i testów. Śledzenie postępów każdego ucznia daje możliwość indywidualnego podejścia do pracy z uczniem.

Klasa 6 – arkusze egzaminacyjne do pobrania w formie pliku pdf

Klasa 7 – arkusze egzaminacyjne do pobrania w formie pliku pdf

Klasa 8 – Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem

Dzięki temu egzaminowi nauczyciel sprawdzi poziom wiedzy uczniów w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Jest to jedyny egzamin zewnętrzny przeprowadzany zgodnie z wytycznymi CKE. Ponadto po wprowadzeniu wyników do specjalnego systemu w prosty i szybki sposób nauczyciel wygeneruje przejrzyste raporty i podsumowania, które będą nie tylko cennym materiałem diagnostycznym, lecz także istotną informacją o postępach ucznia do przekazania rodzicom podczas wywiadówek.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020 zostanie przeprowadzony w dniach:

  • język polski: 3 grudnia 2019 r.
  • matematyka: 4 grudnia 2019 r.
  • język angielski, język niemiecki: 5 grudnia 2019 r.

 

II edycja egzaminu próbnego – komplet arkuszy egzaminacyjnych z kluczem odpowiedzi do pobrania online i indywidualnego wykorzystania przez nauczycieli pozwala zweryfikować stan wiedzy uczniów tuż przed egzaminem państwowym.

Nauczyciele szkół biorących udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty mogą bezpłatnie przystąpić do egzaminu podsumowującego kurs „Jak pomóc uczniom zdać egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty? Warsztat motywacyjny i narzędziowy”
(czwarta edycja).

Do egzaminu szkołę powinien zapisać dyrektor.

 
Korzyści dla szkoły
uczniowie siedza w ławkach w sali lekcyjnej

Dyrektor szkoły, zgłaszając uczniów do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty, zyskuje możliwość przeprowadzenia próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty w 2020 r. Formuła jest identyczna jak podczas egzaminu państwowego – jako jedyny egzamin próbny oferuje arkusze egzaminacyjne w formie papierowej, które są w tym samym dniu dostarczane do szkół w całej Polsce. Pozwala to sprawdzić wszystkie aspekty organizacyjne istotne przy przeprowadzaniu tak dużego egzaminu. Dodatkowo szkoły, które wprowadzą wyniki do systemu, otrzymają szczegółowe raporty
z wyników szkoły na przestrzeni lat przeznaczone do wyłącznej dyspozycji dyrektora szkoły. Przyznajemy certyfikaty udziału w projekcie, w tym certyfikat jakości „Skuteczna szkoła”
dla placówek, które wprowadzą wyniki uczniów.

Podobnie jak w ubiegłym roku, po egzaminie powstanie  ranking szkół oraz zostaną wystawione listy gratulacyjne dla szkół z „TOP 10” w Polsce oraz z „TOP 3” w województwach. Dodatkowo w tym roku szkoły, które znajdą się w rankingach, otrzymają pakiety publikacji przygotowujących do egzaminów TAK, ZDAM! do szkolnej biblioteki.

Formularz zgłoszeniowy dyrektor wypełnia online na stronie www.egzaminy.operon.pl.

Zapisy trwają do 30 października 2019 r.

 
Korzyści dla ucznia

Dla uczniów została stworzona interaktywna platforma edukacyjna ‒ TakZdam.pl ‒ pomagająca w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty w atrakcyjny i skuteczny sposób. Po zalogowaniu do strefy nauki każdy uczeń może ćwiczyć online dodatkowe zadania, pobierać arkusze egzaminacyjne oraz korzystać z wyszukiwarki wzorów i potrzebnej teorii. Dodatkową motywacją do rozpoczęcia nauki są indywidualne statystyki pokazujące, ile materiału udało się przerobić, a ile pracy zostało jeszcze do wykonania. Zamieszczone na stronie informacje dotyczące planów nauki czy technik zapamiętywania pozwalają efektywnie przyswajać kolejne porcje materiału – aż do samego egzaminu. Zadania można rozwiązywać na komputerze, tablecie, a nawet na komórce. Umieszczony na stronie zegar wskazuje liczbę dni pozostałych do egzaminu.

Sprawdzone publikacje przygotowujące do egzaminu ‒ Niezbędnik z teorią i Repetytorium Operonu ‒ zostały opracowane tak, by uczeń korzystający z tych publikacji z danego przedmiotu mógł jak najlepiej przygotować się do egzaminu – bez względu na to, czy powtarza materiał pod okiem nauczyciela, czy robi to samodzielnie. Do publikacji dołączono kod dostępu do platformy internetowej www.takzdam.pl
z dodatkowymi materiałami, w tym z testami sprawdzającymi, odpowiedziami do zadań z Repetytorium i wyszukiwarki zagadnień.

Publikacje można zamówić w wygodny i atrakcyjny cenowo sposób, wyposażając tym samym wszystkich uczniów w jednakowe materiały
do nauki. Nauczyciel, zamawiając publikacje, nie zobowiązuje się do ich zakupu. Więcej informacji na stronie zamowpaczke.operon.pl/paczkatakzdam.

infografika tak zdam

Publikacje, platforma edukacyjna oraz Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty stanowią sprawdzony sposób na naukę i powtórkę materiału przed egzaminem ósmoklasisty w 2020 r.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu uzyskają Państwo na stronie egzaminy.operon.pl lub u swojego osobistego konsultanta.