12 marca obchodzimy Światowy Dzień Matematyki, a dwa dni później – Dzień Liczby π, która zdaniem wielu rządzi światem. „Podziwu godna liczba Pi”, będąca również tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, ma promować matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby π. Jakie atrakcje czekają nas w nadchodzącym tygodniu?

 

Trzy przecinek jeden cztery jeden… 

symbole grafiki matematyczne

Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce. Jej kolejne określenie – ludolfina – pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Liczba π jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. W szkole uczymy się, że jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Ale dlaczego właściwie jest to wszechobecna liczba?

Niezwykłość liczby π polega na tym, że jedną z najbardziej znanych liczb niewymiernych. Jej historia jest długa i bardzo bogata. Już w starożytności zauważono, że stosunek długości obwodu koła do długości średnicy jest wielkością stałą, co więcej – przydaje się do obliczania pól pewnych figur i objętości brył. Liczba π jest bezapelacyjnie najsłynniejszą liczbą świata, która króluje nie tylko w geometrii. Wyjątkowość liczby π polega również na tym, że pomimo, iż najczęściej mówi się o niej w stereometrii, pojawia się również w algebrze, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa oraz innych gałęziach nauki, np. w statystyce. O obsesji obliczania rozwinięcia liczby π i jej zastosowaniach mogą Państwo przeczytać w artykule Kącika matematycznego Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej TUTAJ.

 
Ciekawostki z życia liczby π 

Form świętowania Dnia Liczby Pi jest wiele. Jedną z nich było utworzenie najdłuższego w Polsce „żywego łańcucha rozwinięcia liczby Pi”. Rekord został pobity w Warszawie na bulwarach nad Wisłą. Utworzyło go 627osób, które trzymały w dłoniach kartki z kolejnymi cyframi, tworząc pomiędzy dwoma mostami „żywy łańcuch”. Z kolei Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu liczby cyfr po przecinku składających się na liczbę π pobił 60-letni Japończyk – zapamiętał aż 100 000 liczb. Wymienienie ich wszystkich trwało aż 16 godzin. Natomiast aktorka Danica McKellar, będąca doktorem matematyki, zaśpiewała do melodii z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego fragment liczby π. Wszystko po to, aby popularyzować matematykę wśród dziewczynek. Liczba π pojawia się także w powieści Carla Sagana – fragment tej liczby, stanowi klucz do całkowitego zrozumienia sensu istnienia wszechświata.
 

Dyskusja i nagranie wideo z matematyką w roli głównej 

Pozostając w matematycznym temacie, zachęcamy Państwa do obejrzenia naszego nagrania z Mobilnym Matematykiem Krzysztofem Chojeckim, który jest jednym z topowych belfrów tworzących programy Mobilnej szkoły. Jest on również pomysłodawcą i współtwórcą znanego kanału @Pi-stacja Matematyka. Podczas przeprowadzonego webinaru omówił zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych z matematyki i podzielił się z Państwem praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak prowadzić zajęcia powtórkowe i na czym się skupić, przygotowując uczniów do egzaminu ósmoklasisty. Nagranie z webinaru jest dostępne na naszym kanale na YouTubie >>TUTAJ.

Z kolei w przyszły poniedziałek 15 marca o godzinie 18.00 odbędzie się debata pt. „Idealna lekcja z przedmiotów ścisłych to taka… Właściwie jaka?”,która zainauguruje start programów matematyczno-przyrodniczych w Mobilnej szkole. Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ

 

Źródło: Krystyna Nowicka, Niezwykła liczba Pi, Kącik Matematyczny Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej, PISMO PG 41Nr 7/2010.