Greta Thunberg zbudowała markę, którą młodzież akceptuje bez zastrzeżeń. Gdy okazało się, że jej podróż jachtem przez Atlantyk była dużo bardziej emisyjna, niż zakładano, Greta spotkała się z powszechną krytyką. Jednak zwolennicy nastoletniej ekolożki, zwłaszcza młodzi, wzięli ją w obronę, nie zważając
na racjonalne argumenty.

 

Zapał idealistów

mlodziez projekt eko

Nikt się nie spodziewał, że efektem działania skromnej szwedzkiej nastolatki, która opuszczała lekcje
w szkole w każdy piątek, by samotnie prowadzić protest klimatyczny, będzie efekt kuli śnieżnej. Jednak młodzież z wielu krajów potrzebowała takiego bodźca do tego, aby zjednoczyć się i wspólnie protestować przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu. Krótko po wystąpieniu Grety Thunberg Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbywał się już w 150 krajach, w tym w 73 miastach w Polsce. Dawno na światowej scenie nie pojawiła się osoba tak młoda, a jednocześnie tak inspirująca dla innych. Szwedka wyzwoliła energię i rozbudziła zapał młodego pokolenia, także młodych dorosłych. Podjęło ono misję ratowania świata, a jednocześnie jawnie zbuntowało się przeciw dorosłym szkodom, jakie wyrządzili oni całej planecie. Młodzieńczy idealizm znalazł idealne warunki do rozwoju.
 
 

Energia przekuta na działanie

To naturalne, że młodzież wkracza w dorosłość, zaprzeczając dawnym ideałom i prawdom. Pokolenie rewolucji elektronicznej z pewnością nie przewidywało, że troska o klimat pociągnie za sobą zastępy zaangażowanych uczestników protestów i happeningów. Jednak odczuwalne zmiany klimatu, takie jak ulewy, huragany, susze czy pożary o niespotykanej skali, wyzwoliły energię młodych ludzi do walki z globalnym ociepleniem. Jest to wyraz sporu z poprzednimi pokoleniami, które odpowiadają za szkodliwe emisje i zanieczyszczenia środowiska.

Eseista i dziennikarz gospodarczy Jakub Wiech zauważa w tym trendzie zagrożenie ze strony populistów klimatycznych, którzy mogą wykorzystać nośne hasła, aby użyć tej wielkiej energii młodych idealistów do własnych celów. Więcej jego ciekawych refleksji dotyczących ekoaktywistów można poznać na łamach magazynu „Wszystko co Najważniejsze”.

 

Źródło: WCN [https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jakub-wiech-pokolenie-grety-jak-zmienia-swiat-mlodzi-walczacy-o-klimat/]