„Zdarzyło się coś, co mogło się zdarzyć i zdarzało się wielokrotnie w przeszłości” – pisze prof. Michał Kleiber 

 

Koronawirus COVID-19 - co o nim wiemy?

grafika koronawirus

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Do 16 marca potwierdzono w Polsce 150  przypadków zarażenia koronawirusem. Podejrzewa się, że do zarażenia wirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 roku na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, wymaga empatii i odpowiedzialności. Niezależnie od tego jaki będzie dalszy ciąg wydarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa, powinniśmy już dzisiaj
– zdaniem profesora Michała Kleibera – wyciągnąć z trwającej sytuacji przynajmniej dwie ważne lekcje.
 

Ważna lekcja dla wszystkich

„Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 ma miejsce teraz, ale nie jest to z pewnością nasze ostatnie wyzwanie tego typu” – pisze na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” profesor Kleiber.

Wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach kraju, odwołanie wszystkich imprez masowych czy decyzja o zamknięciu placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie są działaniami prewencyjnymi, których ocena będzie możliwa dopiero za pewien czas. Pewne jest to, że do tego typu zagrożeń musimy podchodzić w sposób bardzo racjonalny i odpowiedzialny.

W artykule Wobec nowych zagrożeń zachowajmy spokój i rozwagę autor wskazuje na dwa kluczowe aspekty. Po pierwsze, nowe zagrożenia stawiają przed nami nowe wyzwania. Dzięki temu uświadamiamy sobie, ile dodatkowych codziennych czynności było do tej pory zaniedbywanych. „Lekcja pierwsza dotyczy zagadnienia bardzo silnie akcentowanego przez lekarzy, a które związane jest z szeroko pojętą higieną w życiu prywatnym i publicznym”. Profesor nawołuje do tego, by wziąć sobie do serca zalecenia formułowane przez specjalistów, szczególnie te dotyczące higieny naszego codziennego życia.

Druga lekcja dotyczy zmian w naszej świadomości i sposobów interpretacji aktualnych zdarzeń. Niestety rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych są obecnie czymś normalnym. Żyjemy w zglobalizowanym świecie otwartych granic. Pojawianie się nowych zagrożeń, także zdrowotnych, jest niemal niemożliwe do wyeliminowania. Wszyscy ponosimy w związku z tym bardzo poważne konsekwencje. Niezwykle rozbudowany system budowania społecznej świadomości i gotowość do radzenia sobie z zagrożeniami epidemiologicznymi stała się kluczowym zadaniem.

Zdaniem autora tekstu obecnie najgorsza w skutkach może być panika, która w opinii ekspertów jest całkowicie nieuzasadniona. Istnieją choroby o większym zasięgu i śmiertelności, do których istnienia jesteśmy już przyzwyczajeni dzięki posiadanej wiedzy lub choćby niebudzących grozy nazw, takich jak chociażby grypa. Z kolei nazwa „koronawirus”, jest czymś nowym, nieznanym, przez co budzi nasz lęk.

Niekontrolowany rozwój nieznanej choroby burzy społeczny porządek. Z cała pewnością wszyscy musimy nauczyć się normalnie żyć
i przystosować do przejściowo trudnej sytuacji. Nie należy poddawać się panice, pamiętając jednocześnie, że takie problemy są nieodłączną częścią naszego życia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Wobec nowych zagrożeń zachowajmy spokój i rozwagę profesora Michała Kleibera, który ukazał się na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”. Zapraszamy do lektury.

 
Źródło: WCN